Strollering aneb mateřská v pohybu

Dlouho jsme přemýšleli, kterou věkovou skupinu lidí si pro naši práci vybrat. Děti předškolního věku, či seniory? To už jsme tady ale měli. A ne jednou. Když jednoho rána nás zaujala reportáž ve Snídani s Novou s Editou Berkovou, která po České Republice rozjíždí „projekt  Strollering“. Po prvním zhlédnutí nás jen napadlo, „co to je?“. Opět nějaká rádoby nově komerční, uměle vytvořená pohybová aktivita? Po odvysílání celé reportáže, se nám její nápad docela zamluvil, a tak jsme o něm začali v naší skupince přemýšlet a nakonec ho také zvolili jako téma našeho článku.

Nejprve se podíváme, jaké změny v těle matky vlastně po porodu nastávají, následně přejdeme ke konkrétní aktivitě, kterou jsme si pro náš článek vybrali – STROLLERINGU.

POPORODNÍ ZMĚNY V TĚLE MATKY

Po porodu nastává v těle ženy spousta změn a je nezbytné navrátit mu ztracenou harmonii a rovnováhu. Mezi změny patří např.: změny, týkající se reprodukčních orgánů (dělohy, pochvy), změny uropoetického systému, kardiovaskulárního systému, endokrinní soustavy, muskuloskeletárního systému, gastrointestinálního systému, respiračního systému a v neposlední řadě spousta změn psychických. Pro navrácení ztracené rovnováhy slouží mimo jiné právě pohybová aktivita, kterou by žena v tomto období rozhodně neměla opomenout.

V prvních dnech šestinedělí je nejvýznamnějším regeneračním prostředkem k zotavení spánek. Kromě toho, je další přirozenou možností, jak tělo zregenerovat, pohybová aktivita, do které spadají uvolňovací a dechová cvičení a rehabilitační cvičení určená šestinedělkám. Cílem cvičení v šestinedělí je působení na organizmus ženy tak, aby se pokud možno vrátil do stavu, v jakém byl před otěhotněním. Proto jsou cvičení v šestinedělí zaměřená na následující orgány:

1.      krevní oběh –  předcházení a zabránění vzniku tromboembolické nemoci a zlepšení prokrvení periferie těla,

2.      svalové skupiny – ty, které byly v průběhu těhotenství přetěžovány, jde o svaly pánevního dna, svaly bederní části páteře, břišní svaly, prsní svaly a svaly dolních končetin,

3.      děloha – urychlení zavinování dělohy a její správné uložení v malé pánvi, urychlení hojení poporodních zranění,

4.      urychlení návratu do dobré psychické a fyzické kondice.

Hormonální změny spojené s těhotenstvím odeznívají. Klesá hlavně hladina progesteronu (jedná se o hormon, který navozuje sekreční fázi menstruačního cyklu, při otěhotnění zastavuje menstruační cyklus a podněcuje vývoj mléčných žláz), relaxinu (hormon, který usnadňuje porod) a estrogenu (v těhotenství zajišťuje růst děložní sliznice a dělohy celkově). Hormony, které začínají působit po porodu, jsou prolaktin (podpora produkce mateřského mléka), oxytocin (laktace a stahy dělohy a zavinování po porodu- involuce).

PROČ CVIČIT?

Organismus ženy potřebuje k plnému zotavení po těhotenství a porodu asi šest měsíců, ale už po šesti až osmi poporodních týdnech se jeho stav mnohem lepší. Návrat do stavu před otěhotněním ovšem neprobíhá zcela reverzibilně, a tak přetrvávající odchylky od stavu před otěhotněním působí dál více či méně na život matky. Hlavní roli v něm určitě hraje nově narozené dítě. Schopnost reakce a adaptace na nové podněty ovlivňují vrozené předpoklady a celkový zdravotní stav ženy. S příchodem potomka na svět začínají rodičům nové a krásné zážitky, ale i starostlivé okamžiky.

Starostlivá maminka pečuje o své děťátko s největší láskou a péčí, která mu dává pocit bezpečí. Neměla by zapomínat ani na sebe, protože těhotenství a porod její organismus dost zatížil, a tak je pro ni důležitý dostatečný odpočinek a relaxace, později spojená se cvičením. Přes veškerý čas, který věnuje potomkovi a s ním spojeným činnostem, by měla dbát na pohybovou aktivitu a správnou výživu.

Většina rodiček se po porodu potýká s nadbytečnými kily a hlavně nezpevněným tělem. Některým se podaří dosáhnout původní postavy, kterou měly před otěhotněním snáz, jiným trvá návrat do minulého stavu déle. Velkou roli v procesu hraje zejména genetika.

Vliv cvičení na zpevnění a zformování břicha může pomáhat eliminovat následky poporodního „nafouklého bříška“. Brzkým a pravidelným cvičením se zaměřením na posílení svalstva pánevního dna a břišních svalů, je možné dosáhnout viditelně lepších výsledků než bez cvičení. Pokud to ovšem geneticky zakódované predispozice a zdravotní stav ženy dovolí, jelikož jde o individuální problém.

Faktory ovlivňující to, že žena po porodu začne, nebo nezačne cvičit, mohou být například:

 • nadstandardní péče o nemocné dítě
 • čas
 • zdravotní stav matky
 • finanční možnosti
 • zvyk sportovat před otěhotněním a během těhotenství
 • laktace
 • motivace a vůle
 • psychické problémy
 • a další.

S cvičením je dobré začít hned ze začátku šestinedělí a pokračovat i další měsíce po porodu. Pohybová aktivita slouží k udržení dobrého zdravotního stavu a kondice. Cvičení s dítětem oživuje vzájemný vztah mezi matkou a dítětem a může být i dobrou motivací ke cvičení. Matky po porodu vlastně cvičením prospívají nejenom sobě samým, ale zdokonalují se pro své děti i partnery.

DÍTĚ

Pro správný vývoj dítěte je důležitý tzv. komfort kojence, novorozence, batolete atd. Pod tímto pojmem rozumíme pocit bezpečí a spokojenosti, plynoucí z takových elementárních stavů, jak je sytost, teplo, příjemné pocity (hýčkání), kontakt s matkou. To vše vyvolává pocit komfortu, který se pak promítá do harmonického vývoje emocionality. V programu strollering dochází k procesu socializaci dítěte nejen s vlastní matkou, ale i s ostatními maminkami a dětmi.

POHYBOVÁ AKTIVITA

Fyzická činnost je prospěšná od samého začátku šestinedělí, kladně působí i na psychiku a ovlivňuje budoucí zdraví ženy. Důležitý je však individuální přístup k jakékoli pohybové aktivitě, která musí být nejprve schválena lékařem. Heslo, ve zdravém těle, zdraví duch, může matku motivovat ke cvičení, kterým se zlepší nejenom její fyzický stav, ale přispěje i k její duševní pohodě. Tak bude spokojená matka ráda pečovat o spokojené dítě.

Organizace práce a pomoc s hlídáním miminka nebo domácími pracemi vytvoří matce prostor pro vlastní pohybovou realizaci. Zábavou pro ni jistě bude, když vyrazí sportovat se svým potomkem na bruslařskou stezku, nebo když si spolu zacvičí v dětském pokojíčku. Pohybových a sportovních možností je široká škála. Postupným a přirozeným zapojením dítěte do společných pohybových aktivit se v rodině začne podporovat sportovní prostředí.

Nyní bychom rády představily projekt určený pro maminky na mateřské dovolené, které mají zájem aktivně trávit volný čas, dělat něco pro sebe a zároveň složitě nezajišťovat hlídání pro svého malého potomka. Představujeme program strollering.

STROLLERING

 „Když je žena spokojená sama se sebou, odráží se to na jejím těle, výrazu, postoji k životu i rodině“.

„Být nejen krásná, ale i zdravá…“ a to i pomocí pohybu.

Strollering je novým programem v oblasti fitness, vytvořený Editou Berkovou, která přišla s myšlenkou aktivní mateřské dovolené.

Strollering vychází ze dvou anglických slov. Jedním je slovo „stroll“ = procházet se, druhým potom „stroller“ = kočárek.

Jedná se o skupinovou aktivitu se širokým věkovým rozpětím – jde o maminky s dětmi, které jsou na mateřské dovolené, a nechtějí jen tak sedět doma, ale zejména v krásných jarních, letních dnech, využít přírodu k pohybu, ale zároveň také být se svým miminkem a navázat s ním bližší vztah na čerstvém vzduchu.

Edita Berková na webových stránkách www.strollering.cz představuje strollering maminkám takto:

 

STROLLERING® je TAK TROCHU JINÁ PROCHÁZKA neboť hlavním cílem je spojit právě pravidelné procházky v parcích s cíleným fitness programem.

STROLLERING® je tedy cvičení pro maminky s kočárky, cvičení v přírodě, na čerstvém vzduchu, s dětmi v náručí, na cvičící podložce či s dětmi pobíhajícími okolo.

STROLLERING® jsou profesionálně vedené fitness lekce za přítomnosti vašich dětí.

STROLLERING® je zkrátka MATEŘSKÁ V POHYBU.

STROLLERING® je profesionálně vedená:

 • sportovní chůze (Strollering – chůze)
 • in-line brusle (In-line Strollering)
 • tanec (Dance Strollering)
 • běh (Strollering – běh)
 • angličtina v pohybu (Strollering s angličtinou)

STROLLERING® je outdoorové (během zimy i indoorové) cvičení pro maminky s kočárky, uplatňující zásady Pilatesovy metody.

STROLLERING® je kondice, zpevněné tělo a pravidelný pohyb bez nutnosti hlídání.

STROLLERING® je sportování s kočárkem na čerstvém vzduchu.

STROLLERING® je kardio cvičení pro maminky, při kterém se hubne a zpevňují se problematické partie lidského těla.

STROLLERING® je zábava pro maminky i pro děti, které se na vás budou dívat z kočárku nebo budou cvičit s vámi. Na jednotlivé lekce a na své nové kamarády se budou těšit a pohled na sportující maminku se jim tak stane samozřejmostí.


CÍLE STROLLERINGU:


 • Probudit v ženách, v maminkách lásku k pravidelnému pohybu tak, aby se stal jejich každodenní součástí, neboť radost z pohybu přináší radost ze sebe samých – CÍTÍME SE KRÁSNÉ.
 • Naučit se znát své tělo a respektovat jej.
 • Podpořit ženy na MD k chuti podnikat, sebevzdělávat se a jít si za svým snem.

 

Edita Berková uvádí na svých stránkách výhody strolleringu.

VÝHODY STROLLERINGU:

 • Děláte něco pro sebe – cvičíte, zpevňujete se – zatímco jste se svým děťátkem venku.
 • Večer bude ve znamení relaxace – již žádné nucené večerní návštěvy posiloven. Svůj workout budete mít dávno za sebou.
 • Věta: „Tak ráda bych si šla zacvičit, ale nemám hlídání,“ ztratí svou „popularitu“.
 • Čeká na vás profesionálně vedený aerobní i posilovací trénink zaměřený na ženské problematické partie.
 • Vaše dítě si tak bude již od malička upevňovat zdravé návyky a lásku k pohybu. Bude pro něj normální, že maminka cvičí. Zhruba od 14. měsíce začne cviky i napodobovat.
 • V každé lekci klademe hlavní důraz na správnou techniku jak sportovní chůze, tak jednotlivých posilovacích cviků, ale i techniku brzdění a zatáčení na in-line bruslích. To vše neustále protkáno základními principy Pilatesovy metody.
 • Osvojíte si toliko opomíjenou pohybovou paměť a dokonce máte šanci se zlepšit i ve své „baby English“.
 • Poznáte další maminky-ženy s nejrůznějšími zájmy, plány a cíly.
 • Vaše dítě se bude na každé cvičení těšit. I pro něj budou lekce Strolleringu® místem, kde si může hrát s ostatními a přitom vnímat spokojenost své maminky.
 • Nejen, že bude mít vaše děťátko to nejlepší místo v hledišti (kočárek nebo již odrážedlo), ale kolikrát bude i pomáhat cvičit -např. nejoblíbenějším skákáním na maminku, při posilování břicha či balančním cvičení.
 • V neposlední řadě Vám Strollering® nabízí možnost spojit mateřskou – sport – podnikání – stát se INSTRUKTOR STROLLERINGU® a zapojit se tak do skvělého teamu ostatních lektorek.

PŘÍKLADY JEDNOTLIVÝCH NABÍZENÝCH AKTIVIT:


SPORTOVNÍ CHŮZE

DŮRAZ NA SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ A TECHNIKU SPORTOVNÍ CHŮZE

POSILOVÁNÍ A PROTAHOVÁNÍ ZA PŘÍTOMNOSTI NAŠICH DĚTÍ

60MIN. SPALOVÁNÍ TUKŮ V AEROBNÍM PÁSMU

 • Sportovní chůze patří k nejjednoduššímu způsobu, jak si udržet dobrou kondici, jak se celkově zpevnit a začít se pravidelně hýbat.
 • Při našich lekcích se dovíte přesné zásady sportovní chůze v kombinaci se správným dýcháním a posílením (aktivací) pánevního dna.
 • Čeká vás posilování při chůzi s kočárkem, na místě u kočárku, na podložce nebo u laviček a stromů.
 • Lekce sportovní chůze jsou vedené jako intervalový trénink, které vám zaručeně pomůžou rozproudit krev, lymfatický systém i metabolizmus.
 • Pravidelná sportovní chůze vám navodí zejména dobrou náladu – vyplavují se při ní totiž endorfiny (hormony štěstí).
 • Chůze nám posiluje srdce, kosterní svalstvo, zlepšuje koordinaci pohybů a zabraňuje vzniku osteoporózy.

 

INTENZIVNÍ OUTDOOROVÝ TRÉNINK

 

Nedaří se vám navštěvovat lekce každý týden? Jste typ, který si raději dá do těla jednorázově? Potom jsou zde pro vás připraveny vždy 4 intenzivní dny v měsíci.

 

DANCE STROLLERING

 

Nový TANEČNÍ fitness program pro maminky, pro ženy, pro babičky…zkrátka PRO VŠECHNY, kdo s dětmi chodí na pravidelné procházky a mají rádi tanec.

Úžasné rytmy, snadná choreografie, radost, energie, adrenalin zkrátka DANCE STROLLERING®.

Stejně jako ostatní Strollering® programy, tak i DANCE STROLLERING® je koncipovaný jako intervalový trénink, při kterém se střídají rychlé a pomalé rytmy. Díky strhující hudbě, snadným choreografiím a posilování vycházejícím z Pilatesovy metody, dochází během lekce k nejefektivnějšímu SPALOVÁNÍ TUKŮ A TVAROVÁNÍ POSTAVY.

 

IN LINE STROLLERING

 

O in-line bruslení se v poslední době zajímá čím dál tím více lidí. Obrázek maminky na bruslích tlačící před sebou kočárek již nepatří mezi nic výjimečného. Nevíte jak na to? Lekce bruslení jsou tu jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

 

STROLLERING S ANGLIČTINOU

 

Je známo, že děti jsou jako „houby“  – ohebné se zázračnou schopností nasávat – pamatovat si a napodobovat snad vše, co okolo vidí či slyší. Pojďme se tedy od nich učit, pojďme v sobě tuto schopnost znovu objevit a pojďme je v tomto směru rozhodně podporovat.

Sportovně a kreativně zaměřené lekce jsou mixem češtiny a angličtiny. Naučíte se základní pokyny, známé dětské písničky a říkadla. V angličtině si vyzkoušíme i zábavné pohybové aktivity. Rozumět budou jak děti, tak jejich rodiče.

Lekce strolleringu jsou již rozšířené po celé republice. V Olomouckém kraji můžete kontaktovat Lucii Petříkovou, která vede kurzy v Olomouci, Šternberku a Uničově. Cena jedné lekce se pohybuje kolem 40 – 50 Kč. Pro více informací, kde se lekce se pořádají, navštivte: http://www.strollering.cz/cviceni

ZÁVĚR

Program Strollering je vhodný prostředek pro trávení volného času maminek na mateřské dovolené. Nejenom, že jsou venku na čerstvém vzduchu se svými ratolestmi, ale pod odborným dohledem metodicky zlepšují svou fyzickou kondici a celkový zdravotní stav. A skrze vyplavené endorfiny se lépe vyrovnávají s psychickým nátlakem, který je na ně v průběhu mateřství kladen. Cvičení s dítětem oživuje vzájemný vztah mezi matkou a dítětem, upevňuje od malička v dítěti zdravé návyky a lásku k pohybu. Na lekci strolleringu mají maminky také možnost navázat nová přátelství a mají s kým probírat témata, která jsou pro ně aktuální.

Všechny jsme se jednohlasně shodly, že kdybychom byly na mateřské dovolené, rozhodně bychom neváhaly a lekcí strolleringu se zúčastnily.

 

Autoři: Zuzana Svozilová, Tereza Votavová, Tereza Tomíčková, Eliška Kropáčová

 

Referenční seznam:

Mourek, J. (2005). Fyziologie – učebnice pro studenty zdravotnických škol Praha. Grada Publishing s.r.o.

 

Internet:

http://is.muni.cz/th/259556/fsps_b/bp_posledni_dva_tydny__starej_word__konecna_verze.txt

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2012/03/strollering-aneb-materska-v-pohybu/

7 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Katka Ševčíková,APA,KS on 31.3.2012 at 17:24
  • Reakce

  Zajímavé,akční,nabídka všeho druhu…uvidíme,co na to maminky,))

  • Martina Klimešová, REKRE on 5.4.2012 at 00:23
  • Reakce

  Krásný, motivující článek!
  Po přečtení a po shlédnůtí webovek strollering.cz jsou jen dvě věci, které mi chybí k tomu, abych čekala každé pondělí ve 14:00 u ušatého domu – miminko a kočárek:)
  Ale spoustu z nás čeká mimčo možná dřív, než se nadějeme, a tohle je ideální způsob jak spojit příjemné s užitečným. Pohybová aktivita pod dozorem lektorky, za pár korun společně s dítětem a dalšíma maminkama-tomu říkám ,,značka ideál“.
  Děkuji za inspiraci:)
  MK

  • Martina Myslivcová (REK) on 28.5.2013 at 16:03
  • Reakce

  Krásný článek pro všechny ženy po porodu. Reportáž ve Snídani s novou jsem také viděla a zaujal mě celkově tento nápad. I když zatím nemám děti, určitě se o tento druh pohybové aktivity budu po porodu zajímat. Velmi se mi líbí, že maminka nemusí své miminko nikam odkládat, aby si mohla jít zacvičit a shodit přebytečná poporodní kila. Maminky „zabijí“ dvě mouchy jednou ranou. Mohou být se svým dítětem, venku a ještě budou mít radost z pohybu.

  • Lukáš Reymar on 3.6.2013 at 16:55
  • Reakce

  Výborný článek! Trefa do černého! Téma, které si holky zvolily, je nejen originální, ale také zasáhlo přesně cílovou skupinu, která potřebuje nápomocnou ruku. Když je žena na mateřské, těžko hledá prostor a sílu ke sportu, když se musí neustále starat o dítě, připravovat jídlo, nakupovat a spousty dalšího. Strollering je přesně aktivita, která nejen nabízí sportovní vyžití, ale také pomáhá usnadnit práci během mateřské. Matka může třeba na nákup jet na bruslích i s kočárkem. Tj přece geniální nápad. Pokud matka sportuje během doby, kdy její ratolest vyrůstá, dává právě svému dítěti perfektní vzor a rozvíjí vztah dítěte ke sportu. Vyzdvihl bych skvělou přípravu před napsáním článku. Autorky se musely dozvědět mnoho nového, než dokázaly napsat takto kvalitní článek!

  • Barbora Procházková REK on 3.6.2013 at 22:13
  • Reakce

  Velmi přínosný článek, který sdělil veškeré potřebné informace. Zajímavostí pro mne bylo, že maminka již v šestinedělí může začít okamžitě cvičit a vracet se do svojí formy. Velkým přínosem shledávám to, že matka je s dítětem při této aktivitě stále v kontaktu a nemusí si hledat hlídání. Výhodou je, že i dítě se už od mala tařazuje jistým způsobem do kolektivu a mamina se neupíná pouze na dítě. Tato aktivita je pro maminku s děťátkem nejvhodnější volnočasová aktivita. Velmi povedený článek!

  • Barbora Procházková REK on 3.6.2013 at 22:16
  • Reakce

  Velmi přínosný článek, který sdělil veškeré potřebné informace. Zajímavostí pro mne bylo, že maminka již v šestinedělí může začít okamžitě cvičit a vracet se do svojí formy. Velkým přínosem shledávám to, že matka je s dítětem při této aktivitě stále v kontaktu a nemusí si hledat hlídání. Výhodou je, že i dítě se už od mala zařazuje jistým způsobem do kolektivu a mamina se neupíná pouze na dítě. Tato aktivita je pro maminku s děťátkem nejvhodnější volno časová aktivita. Velmi povedený článek!

  • Bára Pyrochtová on 5.6.2013 at 01:40
  • Reakce

  O Strolleringu slyším úplně poprvé, a mohu říci, že mě tato myšlenka velice nadchla. Je to výborný nápad jak spojit dohromady výchovu a hry s miminkem, spolu s pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu. Myslím, že spousta maminek tento nápad rozhodně ocení.
  Nejvíce se mi líbí možnost, která maminkám nabízí zábavnou pohybovou aktivitu při které zároveň tráví čas se svým miminkem a prohlubují tím jejich vzájemný vztah. Myslím, že jde o mnohem, mnohem lepší způsob cvičení než si jít na 45 minut zacvičit zumbu nebo aerobik do tělocvičny, a mezitím nechat svou ratolest někomu na hlídání.
  Komě toho se mi také velice líbí možnost vybrat si z několika variant Strolleringu- chůze, tanec, in-line…
  Strollering je ozhodně skvělý nápad, doufám že se mezi maminkami ujme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.