Společně v ulicích Olomouce

Město Olomouc, ve kterém já osobně žiji už od narození, je rok od roku navštěvovanějším místem České republiky. A není se čemu divit. Je to půvabné město s bohatou historií, plné architektonických a kulturních památek a zajímavostí, parků a lidských osudů, druhá největší městská památková rezervace hned po Praze.  Každý rok sem navíc, díky Univerzitě Palackého, přijíždí stovky českých i zahraničních studentů, kteří také pomáhají dotvářet magickou atmosféru této moravské metropole a dodávají městu dynamičnost a energii.

Mám své rodné město ráda a považuji ho za jedno z nejhezčích v České republice. Prostředí, ve kterém tu společně žijeme, mi přirozeně není lhostejné, a proto mě často překvapí, že obyvatelé města, kteří by se měli společně podílet na jeho utváření a zvelebování, často zapomínají, že Olomouc není jen bod na mapě, ale že jde o jejich domov, rodiště, místo setkávání, místo, kde společně pracujeme, studujeme, nakupujeme, navštěvujeme knihovny, divadla, fitness centra a kam se za podobnými aktivitami sjíždí i lidé ze širokého okolí. 

Když se rozhlížím kolem sebe, první, co mě napadne, je, že lidé musí mít opravdu lhostejný přístup k životu, prostředí a společnosti. Téměř na každém rohu je důkaz nezájmu obyvatel o spoluutváření a přičiňování se o zlepšování prostředí města, udržování čistoty v ulicích a především zajištění bezpečnosti. Narážím tím na skutečnost, která mne tuto zimu nejdříve velmi pobavila, ale
 v zápětí o to více zklamala.

V zimních měsících, především v době, kdy bylo hodně sněhu, mrzlo a na cestách byl led, jsem v olomouckých ulicích zaznamenala zajímavé informační tabule, a to hlavně v hustě osídlených oblastech. Jednalo se o upozornění Technických Služeb města Olomouce na fakt, že „chodník se v zimě neudržuje“. A nejen, že se chodníky neudržovaly, v mnoha případech byly chodníky zasněžené tak, že ani nebylo poznat, že tam vůbec nějaký chodník je. Člověka automaticky napadne, že obyvatelé okolních domů by si měli chodníky uklidit, ale nejsou to právě technické služby, kdo zodpovídá za jejich údržbu a následnou bezpečnost obyvatel?

Ročně z městského rozpočtu vydáváme miliony korun na opravy parků, přednádraží, výstavbu, lijeme asfaltové záplaty na silnice, které stejně nepřežijí další zimu, financujeme velké kulturní akce a v zimě najednou zastupitelé zjistí, že nezbývají finance na udržování chodníků a silnic. V tomto okamžiku nastupuje lidská solidarita a každý podle svého vědomí a svědomí odklízí sníh z okolí svého domu. Měly bychom si všichni uvědomit, že tím neděláme práci za město, ale zvelebujeme své životní prostředí a ochraňujeme tím před zraněním nejen sami sebe, ale i své děti, přátele, sousedy a ostatní spoluobčany.

Lidé musí změnit svůj postoj, neohlížet se jen sami na sebe. Musí si uvědomit, že ačkoliv se každý plácá životem sám, nežijeme v izolaci a svým chováním a skutky ovlivňujeme široké okolí úplně cizích lidí.  Každý z nás má v ruce spoustu argumentů, proč by se co mělo a nemělo, ale sám už pro to nikdo nic neudělá. Pojďme se změnit. Pojďme příští zimu všichni odklízet sníh, pojďme městu ukázat, že když dáme ruce dohromady, zvládneme naše město zvelebit a udržet bezpečné. Nespoléhejme se na druhé, ale právě naopak, ukažme druhým, že se můžou spolehnout oni na nás.

 Autor: Monika Weiserová

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/04/spolecne-v-ulicich-olomouce/

10 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • mudr.Gonzo on 14.4.2011 at 12:03
  • Reakce

  Velice pěkný článek!

  • kat on 18.4.2011 at 11:18
  • Reakce

  Dobre .. pristi rok bych mozna nemusela tolik lemrit a misto toho i neco delat…

  • Zdenka on 19.4.2011 at 10:28
  • Reakce

  Tvůj článek mě zaujal, Olomouc se mi také líbí, k tvé výzvě se určitě připojím…

  • Ondrej on 19.4.2011 at 15:57
  • Reakce

  k zamysleni, pekny text, autorka vi o cem mluvi… let’s clean that paths people… peace

  • Miluše on 20.4.2011 at 18:04
  • Reakce

  Tento článek mne velmi zaujal a nasadil mi brouka do hlavy. Jde vidět, že autorka přemýšlí o prostředí ,ve kterém žíje a snaží se na jeho nedostatky nějakým způsobem upozornit. Hodnotím kladně.

  • Kateřina on 21.4.2011 at 11:36
  • Reakce

  Nad tímto článkem jsem se opravdu musela zamyslet a konstatuji, že jsem ráda , že se nad tímto problémem zamýšlí i mladí lidé a není jim lhostejné jejich okolí a snaží se upozornit na nedostatky, které by bylo potřeba řešit. Článek se mi velmi líbí a má mé kladné zhodnocení.

  • Daria Tomečková on 21.4.2011 at 13:12
  • Reakce

  Pěkně zpracovaný článek – k zamyšlení.
  Přeji hodně úspěchů!

  • Jiří Křížek on 22.4.2011 at 11:26
  • Reakce

  Líbí se mi zájem některých mladých lidí o dění kolem,jedině to nás může posunout někam dále k civilizované Evropě.Článek pěkně vystihuje spoluzodpovědnost každého z nás za prostředí kde žijeme.Kdyby každý člověk ve městě vzal v zimě lopatu a kousek chodníku uklidil,udělá nejen něco pro svoji kondici ale i pro své okolí. A to se týká i úklidu válejících se odpadků na sídlištích a naprostá lhostejnost k tomu kdo tento bordel způsobuje.My na vesnici tyto práce děláme automaticky a nikoho nenapadne čekat na tech.služby či na obec,která to má zařizovat.

  • Maruska on 22.4.2011 at 18:29
  • Reakce

  Clanek velmi apeluje na necinnost a lhostejnost vicemene kazdeho z nas, protoze je pohodlnejsi na neco nadavat, nebo nekoho obvinovat, aniz by kazdy z nas prilozil ruku k dilu, coz by bylo daleko rychlejsi a ucinejsi. Prosim vsechy, kteri si tento velmi dobry clanek precetli, aby az zacne snezit se tomu prestali tak divit a vyrazili s lopatama nebo frezama do ulic :-).

  • Jarmila on 10.5.2011 at 16:04
  • Reakce

  Už se těším, až se za půl roku všichni sejdeme společně v ulicích Olomouce s lopatami a budeme odklízet haldy napadaného sněhu. Ale je taky možné, že tu příští zimu už to bude jinak. A to i díky článku Moniky Weiserové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.