Aquapark v Uherském Hradišti

21.12.2010 byl v Uherském Hradišti otevřen nový aquapark. Vyrostl na místě bývalého plaveckého bazénu v městské části Mařatice. Rekonstrukce plaveckého bazénu začala na podzim roku 2009. Předpokládané ukončení bylo plánováno na konec léta 2010. Celý objekt vyšel na 270 milionů korun.

„Technický i technologický stav krytého plaveckého bazénu (1991) a venkovního koupaliště (1962) signalizoval potřebu velkých oprav a žádoucí modernizace. Radnice města Uherské Hradiště se zabývala problematikou celého areálu již od roku 2003, kdy začaly vznikat vize a koncepce na rekonstrukci a přestavbu celého areálu. S koncem školního roku 2009 byl celý areál uzavřen a na podzim téhož roku započala přestavba v moderní sportovně-relaxační centrum, která byla dokončena v listopadu 2010. První návštěvníky přivítal aquapark 21.12.2010. „

(http://www.aquapark-uh.cz/informace/28/)

V průběhu stavby se ale vyskytly komplikace, které dokončení stavby o pár měsíců oddálili. První komplikací měla být podle zástupce firmy Unistav tuhá zima na přelomu roku 2009/2010, která znemožňovala práci na objektu. Druhou, závažnější komplikací, jak se ukázalo byla nekvalitní původní střecha na plaveckém bazéně. Byla vyrobena z nekvalitního materiálu jehož součástí byl nebezpečný  azbest. Její rekonstrukce a opravování by zabralo daleko víc času a stála by daleko víc peněz, než stavba nové střechy. S tím ale ani rozpočet, ani projekt nepočítal. Celková cena stavby se tak navýšila o několik milionů korun. Rovněž se tak  oddálila i doba předání stavby.

„Radní v Uherském Hradišti tvrdí : „Stav střechy v počátku stavby prověřoval projektant sondou. Ta žádné větší koroze neodhalila. Na skutečný stav přišli řemeslníci ve chvíli, kdy začali krytinu odstraňovat. Pak se ukázalo, že koroze konstrukci zasáhla víc, než ukázala první sonda,“ vysvětlil místostarosta Uherského Hradiště Evžen Uher (TOP09). Ten zároveň vyjádřil přesvědčení, že by se další podobné závady, které by stavbu mohly zbrzdit a prodražit, neměly objevit.“

(http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/hradiste-stavba-aquaparku-podrazi20100312.html)

 

Za nedodržení dohodnutých termínů hrozily dodavatelské firmě Unistav citelné sankce. Ty měly činit 200 tisíc za každý den a částka se tak blížila ke třem milionům korun. Uherské Hradiště se nakonec s dodavatelskou firmou dohodlo, že nebude za zpoždění stavby penále uplatňovat. 

Město Uherské Hradiště v úterý 21.12.2010 areál oficiálně otevřelo a zahájilo tak 165ti  denní tzv. ostrý zkušební provoz. Největší vodní centrum na Moravě, které stálo bezmála 270 milionů korun bylo předáno s celkovým počtem závad a nedodělků vyčíslených na 1800. Jako jednu z největších závad vidí radnice to, že zatéká do objektu střechou.

„Jestliže se dozvídáme, že stavba má tak obrovské množství nedodělků, nemělo ji město vůbec přebírat. Záležitostí by se měl zabývat kontrolní výbor,“ řekl agentuře Mediafax zastupitel.“

(http://www.mediafax.cz/regiony/3145047-Uherske-Hradiste-otevrelo-novy-akvapark-opozice-kritizuje-zavady)

 

Popis aquaparku:

Aquapark je rozdělen do čtyř zón. První tři zóny jsou součástí vnitřní části areálu, čtvrtá  zóna je tvořena letním aquaparkem.

1.zóna je zaměřena na kondiční plavání. Nachází se v ní dva bazény, z toho jeden dlouhý 25m, druhý dětský, výukový bazén, dlouhý 12 m. Dále v této zóně nalezneme parní kabinu.

2.zóna je určena pro vodní hrátky i relaxaci. V této zóně nalezneme zábavný bazén, dětské brouzdaliště, výplavový bazén, tobogány (x tube 185,6m , black hole 140m).

3.zóna je určena pro relaxaci. Nachází se zde 4 sauny, turecká lázeň, bylinná lázeň, parní sauna.

Ochlazovací bazének se nachází venku. Nechybí zde ani odpočívárna a venkovní terasa.  Zvláštním zážitkem je sprchové centrum, které mimo jiné nabízí tzv. ledovou mlhu a nebo např. polární blesk.                          Foto: http://www.aquapark-uh.cz

Během prvních několika dní ostrého provozu se na 140 m dlouhém tobogánu zranili tři lidé. Ještě  během zkušebního provozu se na tobogánu zranil návštěvník aquaparku. Domů si tak odnesl bouli na hlavě. O několik dní později se na tomtéž tobogánu zranila žena, která vyvázla jen s modřinami. Den před akcí se na té stejné atrakci zranil muž, kterého následně odvezla do nemocnice sanitka.

Foto:http://master.ct24.cz/regionalni/brno/111093-tobogan-v-novem-aquaparku-ma-na-konte-uz-dva-zranene/

„Tobogán má všechny potřebné zkoušky a atesty. Je to zvláštní, stovky lidí projedou atrakcí bez problémů a tři si způsobí nějaká drobná poranění. Je to nepříjemná situace. Každopádně se musí vše řádně prověřit a do té doby bude tobogan mimo provoz,“ dodal Blaha.“

(http://www.mediafax.cz/regiony/3147423-Tobogan-v-uherskohradistskem-akvaparku-je-odstaven-z-provozu-tri-lide-se-na-nem-zranili)

 

Názory veřejnosti na stavbu tak velkých rozměrů se velmi liší. Celkově je veřejnost rozdělena na „dva tábory“. Jeden část obyvatel se na aquapark velmi těší, jsou to především rodiny s dětmi, které považují zřízení aquaparku za velmi dobrý krok a dobrou investici, která zatraktivní navštěvování Uherského Hradiště. Druhá část obyvatel považuje stavbu tak velkých rozměrů za zbytečnou, uznávají, že celková rekonstrukce byla potřebná, ale nejsou si jisti, jestli měla dosáhnout tak velké finanční částky. Jejich obava je spojena i s tím, že si pravidelné navštěvování plaveckého bazénu nebudou moci, kvůli zvýšeném vstupnému, dovolit. 

Autor: Kateřina Janků

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/02/aquapark-v-uherskem-hradisti/

1 komentář

    • jan chromečeek on 29.2.2012 at 17:36
    • Reakce

    dobrý den: jenda chromeček, tobogán zakončený tryřem -spacebol už se těším vyšplouhá aquapark uherském hradišti, naschledanou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.