Vodní tvrz a Vlastivědné muzeum Jeseník

 Chtěl bych Vás pozvat do Jeseníku, který se nachází v nejsevernější části Olomouckého kraje a to zejména do historické památky Vodní tvrze, která je nejvýraznější budovou v centru města. V současné době v prostorech Vodní tvrze sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. Tato ojedinělá ukázka vyspělé středověké architektury je středem pozornosti tuzemských i zahraničních turistů.

 

Historie vodní tvrze:

Vodní tvrz Jeseník stojí východně od náměstí, nedaleko říčky Bělá. Jedná se o historickou stavbu o rozměrech 15 x 17 metrů o síle zdiva 1,9 m. Původně věžovitá stavba byla vystavěna patrně již koncem 13. století, kdy se jednalo o jednoduchou věžovitou stavbu obklopenou z počátku jedním a po té až trojnásobným příkopem. Začátkem 15. století byla věž zbořena a nahrazena patrovou obytnou budovou téměř čtvercového tvaru. Na přelomu 15. a 16. století byla vodní tvrz přestavěna do současné dispozice, kdy je budova tvořena 8 m vysokou plášťovou zdí. Vstup do vodní tvrze vedl od severu padacím mostem, přes kruhový vodní příkop. Vodní tvrz byla jedinou záštitou města, které nikdy nemělo právo vybudovat hradby.  V první polovině 18. století nabylo podobu spíše obytně budovy, než obranné.

Do útrob tvrze vede kamenný most, který je stejně jako západní a východní křídlo tvrze pozdějšího data. Současná okna v obvodových zdech z venkovní strany byla proražena při přestavbě v letech 1738 – 1745, kdy tvrz definitivně ztratila svůj pevnostní charakter.

Vodní tvrz byla v průběhu 14. a 15. století v držení světských majitelů a později vratislavských biskupů, kteří ji definitivně získali roku 1547. Od roku 1766 na tvrzi dokonce sídlil vratislavský biskup Filip Gothard Schaffgotsch (po útěku z vězení v Opolí). Koncem 18. století se tvrz stala dočasným domovem hudebního skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu, který zde působil jako biskupský hejtman. V biskupském držení zůstala budova až do roku 1945, v tomto roce prostory tvrze sloužily jako sklad válečných konfiskátů. Dnes je majetkem státu pod správou Lesů ČR. 

 V současné době jsou v prostorech Vodní tvrze umístěny stálé muzejní regionální expozice historie, geologie a biologie Jesenicka. Navíc jsou v muzeu dva prostory pro příležitostné výstavy, přednášky nebo komorní koncerty.

Geologická expozice

 

 Biologická expozice

 

Praktické informace:

 Otevírací doba září – květen: úterý – sobota 9:00 – 12:00 13:00 – 16:30 

 Otevírací doba červen – srpen: úterý – neděle 9:00 – 12:00 13:00 – 17:00

 Průvodcovská služba: Prohlídka stálých expozic (historie, geologie a fauna Jesenicka) s průvodcem pouze ve skupinách nad 10 osob; ostatní individuálně. 

 Bezbariérový přístup: Pro vozíčkáře je přístupný pouze Rytířský sál v přízemí.

Adresa:

Vlastivědné muzeum Jesenicka, p.o.

Zámecké náměstí 1

Telefon: +420 584401070

Fax: +420 584411748

E-mail: muzeum@jesenik.net

www.jeseniky.net/muzeum-vodni-tvrz

Mapa Jeseníku

 

Autor: Tomáš Hlobil

 Zdroje:

 www.vodnítvrzjesenik.cz

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/01/vodni-tvrz-a-vlastivedne-muzeum-jesenik/

2 komentáře

  • Zdeněk on 13.2.2011 at 15:50
  • Reakce

  Velmi poutavé, tam bych se rád s rodinou vypravil.

  • Michaela H. on 22.2.2011 at 16:00
  • Reakce

  Určitě tuto tvrz rádi navštívíme. Už se moc těšíme. Děkujeme za lákavý příspěvěk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.