Možnosti sportovního lezení v blízkém okolí města Olomouce

Sportovní lezení na umělých stěnách je poměrně mladým a v dnešní době rychle se rozvíjejícím sportem. Ve většině měst rostou tyto stěny jedna za druhou a nabízí tak zajímavé vyžití pro všechny, kterým není pohyb cizí. Ačkoliv je Olomouc městem s obrovským množstvím potenciálních zájemců o tento sport, není nabídka vhodných sportovišť nikterak velká a i mezi touto hrstkou stěn není jednoduché zvolit si tu vhodnou, aniž byste museli strávit hodiny na každé z nich. Proto následující řádky obsahují přehled a drobný popis stěn v blízkém okolí města Olomouce.

 Není žádným tajemstvím, že co do množství a kvality stěn jsou podmínky pro sportovní lezení, či bouldering1 přímo ve městě Olomouc přinejmenším omezené. I přes poměrně velkou základnu lezců, ať už z místního oddílu KHO, nebo těch, co se lezením baví takříkajíc „na vlastní triko“, se tak Olomouc výrazně liší od ostatních krajských měst.

V tomto ohledu je pro olomoucké lezce nejvíce tíživé zimní období. Jelikož kvůli nízkým teplotám není možnost vydat se do přírodních skalních oblastí jako je Malý Rabštejn u obce Jívová, nebo vzdálenější Moravský kras, zájemci o sportovní lezení jsou odkázáni na stěny umělé, tedy ty, co jsou vystavěny v tělocvičnách či jiných vnitřních prostorech.

Olomouc nám nabízí umělé stěny celkem tři, dvě určené pro bouldering, jedna pro lezení s lanem. Co však tyto stěny spojuje je fakt, že je svou rozlohou nemůžeme zařadit nikam jinam, než do skupiny těch opravdu malých, které bohužel nemohou nabídnout takovou variabilitu lezeckých profilů, chytů a obtížností postavených cest. Automaticky se tak zpravidla rozdělí na ty vhodné pro začínající lezce, nebo na ty určené pro zkušené. Při nesprávné volbě stěny pak není zájemce o lezení schopen dlouhou dobu posunout svoji výkonnost nahoru, popřípadě ho první návštěva zbytečně odradí.

Proto se za lezením vyplatí vyrazit do okolních měst, která jsou na tom s těmito sportovišti o poznání lépe. Stěny, které se pohybují na hranici malých a středně velkých, můžeme navštívit v Prostějově a v Přerově. Jen Prostějov se svými dvěma stěnami pro lezení s lanem nabízí rozmanité profily vhodné jak pro rekreační, tak pro výkonnostní lezce.

1 Boulderingem se označuje lezení zpravidla nízko nad zemí, bez nutnosti použít lano nebo jistící prostředky. Často se provozuje na samostatných balvanech, nižších skalkách, nebo dnes na umělých stěnách k tomu určených. Oproti klasickému sportovnímu lezení s lanem má boulderová cesta ve většině případů pouze několik kroků, které však díky tomu mohou být vyšší obtížnosti.

Olomouc

První olomouckých možností je lezecká stěna v tělocvičně při ZŠ na Heyrovského ulici ( http://www.kho.cz/ostatni/stena ). Je to ta ze stěn, kterou je svým poměrně přívětivým profilem a  charakterem vystavených cest možno doporučit mimo jiné i pro začátečníky. Vadou na kráse je však poměrně omezená otevírací doba pro veřejnost.

To se již nedá říct o boulderové stěně v baru 9a ( http://www.9a.cz/ ), která je otevřená prakticky pořád (řekněme od poledne do brzkých ranních hodin, 7 dní v týdnu), navíc je asi ze všech olomouckých stěn nejlépe dostupná. Za nutné však považuji sdělit fakt, že začínající lezci to na této stěně nemají vůbec jednoduché. Naopak pokročilejší lezci, včetně těch patřících k české špičce, si zde zábavu zcela jistě najdou, i když vzhledem k omezeným prostorám jsou i oni zcela jistě rádi, že má zima pouze pár měsíců.

Boulder Bar u Pajka (http://www.lezecke-centrum.cz/ ) je za současného stavu vhodný spíš pro začátečníky. Bohužel kvůli monotónnímu profilu v kombinaci s malou rozlohou jsou lezci brzy nuceni hledat si nové možnosti.

Prostějov

První prostějovská stěna se nachází v tělocvičně při Gymnáziu Jiřího Wolkera (http://lezenipv.wz.cz/ ). Stěna byla postavena již v roce 2001, čemuž také odpovídají dnes již ne zcela moderní profily. I tak si ale na 200m2 najde každý něco pro sebe. Pravděpodobně si zde však užije spíše pokročilejší lezec.

Druhá, novější stěna s bezesporu modernějšími profily je stěna v tělocvičně ZŠ Dr. Horáka (http://www.adrenalin.er.cz/ ). O co je menší, to nahradí rozmanitostí cest v nejrůznějších sklonech (v plánech pro rok 2011 se počítá s dostavěním stěny a tím pádem se znatelným rozšířením stávající plochy 150m2). Pro začínající až středně pokročilé lezce je výhodou, že i ve stropech, nebo v převislých částech jsou postaveny příjemné cesty do středních obtížností. Naopak pro výkonné lezce se zde kvalitní cesta hledá jen stěží. Příjemným pozitivem je ovšem to, že zdejší oddíl nabízí zdarma k zapůjčení veškerý potřebný materiál.

Přerov

Pokud Vás zajímá varianta k olomouckým boulderovkám, velmi oblíbenou je Boulder Bar Base Camp (http://www.bcprerov.cz ). Je vyšší, s větší rozlohou, nabízí zajímavé profily a pyšní se variabilitou chytů. Zaleze si zde opravdu každý.

Autor: Marian Borsiczky

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/01/moznosti-sportovniho-lezeni-v-blizkem-okoli-mesta-olomouce/

3 komentáře

 1. Nabídka lezení ve městě Olomouc se již brzy významně rozšíří – Flash Wall plánuje otevření v Listopadu 2013. Více na http://www.flashbb.cz

  • Jarolím on 28.1.2014 at 08:40
  • Reakce

  Děkuji za článek, zrovna se chystám s lezením začít a alespoň teď vím, kde najdu zajímavé stěny.

  • Karolína on 6.2.2014 at 09:37
  • Reakce

  Neznáte nějakou dobrou lezeckou stěnu v Ostravě? Teprve začínám tak bych si to nejdříve chtěla zkusit aniž bych do toho musela investovat tisíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.