Letní dětský tábor Markrabka

Letos v létě jsem měla možnost účastnit se již po dvanácté letního dětského tábora na Markrabce u Bouzova a tím pádem se zapojit do dobrodružného a vzrušujícího pátrání po doktoru Indiana Jonesovi.

Po celou dobu jezdím se stejnou skupinou, která však prošla přirozenou změnou osazenstva, místa konání a postupem času i zaštiťovací organizací. Vždy jsme však navazovali na předcházející roky, učili se z chyb a snažili se rozvíjet v oblastech oblíbených dětmi. Tím pádem se na oblíbenosti tábora všechny změny projevily z mého pohledu jen pozitivně.

Našim cílem je v dětech probudit pozitivní vztah k přírodě a pohybu.  Tábora se účastní až šedesát dětí od 5 do 16 let. Nízká úroveň pohybové aktivity se u dětí objevuje především v souvislosti se vstupem do období pubescence a adolescence. Dlouhodobá inaktivita nese vážná zdravotní rizika (jako hlavní problém je vnímána především dětská obezita), se kterými jsou spojeny vážné ekonomické dopady pro společnost. Z těchto důvodů musí děti a teenageři zůstat i nadále prioritní věkovou skupinou (Dohnal, Hobza, 2007 15) . Jelikož je velice těžké zaujmout všechny věkové skupiny dětí v takto namíchaných oddílech, rozhodli jsme se dělat klasické čtyři oddíly a ty ještě rozdělit na A /B – malí / velcí. Paralerně tedy vedeme dva programy, které se však pro daný oddíl ve hrách prolínají. Oddíly pracují často společně ale i odděleně, jejich cílem je však získat co nejvíce bodů jako celek. Zároveň měly i malé děti možnost rozhodnout jak co provedou, nebyly pouze součástí týmu plnící rozkazy větších. Na druhou stranu, na „velké“ nebyla kladena zodpovědnost za menší účastníky a požadavek dávat na ně pozor. Všichni si tak měli šanci užít tábor sami za sebe a bez rozdílu. Za náročnější přípravou programu stojí výhoda neomezení potřeb jiné věkové kategorie pro danou hru ve skupině A či B.

Jak je již výše zmíněno, námět na letošní celo-táborovou hru jsme čerpali u Indiana Jonese a účastníky si v hojném počtu přilákali propozicemi s výzvou:

Hledáme někoho, kdo by se vydal „PO STOPÁCH INDIANA JONESE“. Ten se ocitl v nebezpečí a zoufale potřebuje naši pomoc.  Jsi-li dostatečně odvážný a odhodlaný, pak jsi to právě ty, koho hledáme. Během 14 dní se spolu s ostatními vydáš na tajuplné dobrodružství, které bude nabité zábavnými hrami a úžasnou atmosférou.  Podaří se nám vysvobodit doktora Jonese a zároveň zjistit po čem tolik pátral??? „

 

Doktor Jones nás opravdu provázel celým táborem ve dne v noci. Každý den, každá hra, každé jídlo s ním jakkoliv souviselo. Díky němu se nám podařilo vtáhnout každého jedince do děje, což je podstatou zážitkové pedagogiky. Většině her předcházel příběh tak, aby děti pochopily, proč mají tuto hru chtít hrát, kam se díky ní posunou, co získají pro svůj tým. Každý den jsme rozpracovali tak, aby na sebe příběhy navazovaly a zároveň byly aktivity pestré. Děti dostaly možnost vyzkoušet si různé druhy bojových her v terénu, kreativní činnost jako například výrobu mýdel, zažít opravdovou diskotéku za přítomnosti moderátorky Martiny Kvítko Procházkové, vyzkoušet si lanové aktivity včetně seskoku z plošiny ve výšce 8 metrů díky spolupráci Ondřeje Hájka (instruktor GM5 s.r.o.), účastnit se dvoudenního „puťáku“ do nedalekého Vojtěchova, přespat v lese, zažít nezapomenutelnou stezku odvahy s opravdovým oběšencem a v neposlední řadě, na závěr celého čtrnáctidenního putování osvobodit samotného Indiana Jonese.

 

 Základní organizační tým je složen z vedoucích turistického oddílu Mrsklesy. Jedná se o lidi, kteří mají zkušenosti díky působení v dané organizaci ve většině případů již od dětských let. Vždy se jedná o členy, kteří mají pro vybranou funkci dobré předpoklady, zkušenosti či vzdělání. Jelikož se jedná o dobročinnou záležitost a žádný vedoucí či instruktor nedostane za působení na táboře finanční odměnu, věřím, že i to je důkazem toho, že je to  opravdu baví a nezdráhají se obětovat 10 dnů ze své dovolené. 

Jako každý rok nás před táborem překvapilo spoustu věcí a překážek. Vše jsme však nakonec vyřešili a z našeho pohledu tábor samotný proběhl opravdu bez větších problémů a konfliktů. Díky příznivému počasí, skvěle sestavenému týmu vedoucích pracovníků jsme odjížděli domů zdrceni avšak jen kvůli tomu, že už je konec.

Vlastní pocit vedoucích o úspěšnosti tábora je zřejmě velice důležitý, ale je skvělé mít i zpětnou vazbu od dětí či rodičů. Letos jsme zpravidla obdrželi opravdu pozitivní odezvu, díky které jsme se opět ujistili, že čas strávený na táboře ale i na organizaci před táborem samotným má smysl. Další zpětnou vazbou byl článek psaný maminkou dvou účastnic ve Zpravodaji obce Mrsklesy viz níže.

 

 

V současné době probíhá příprava dalšího ročníku a celý tým vedoucích se těší na všechny dobrodruhy, kteří nám pomohou zachránit Egypt od zlých mumií.

Autor : Lenka Königová

Zdroje: 

Dohnal, T., Hobza, V. a kolektiv (2007). Vybrané kapitoly z komunální rekreace. Olomouc: Univerzita Palackého

Zpravodaj obce Mrsklesy, číslo 3/2010

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/01/letni-detsky-tabor-markrabka/

5 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Míša on 11.1.2011 at 11:49
  • Reakce

  Tak tenhle tábor bych chtěla zažít na vlastní kůži. Paráda!! Škoda, že nejsem ještě dítě! Lenko, zachraňovat Egypt chci jet taky :-). Zdravím.

   • Mehwish on 23.2.2012 at 05:49
   • Reakce

   Tucnakova npasal:No a ja ze Tucnak prjel s tim, ze priste si vezme jen tolik veci, co mel Pitris. Na vypravu no prosim, to je jeho vec, ale kolik to stalo premlouvani, ze na skolu v prirode mu opravdu nebude stacit jedno tricko a kalhoty, v kterych odjizdel. Nicmene diky za to, jak se venujete detem a jeste vice podobnych vyprav. Mama Tucnakova

  • Renata on 14.1.2011 at 21:53
  • Reakce

  moje neteř absolvovala tento letní tábor, který byl ve stylu Indiana Jonese a byla velmi nadšená, doporučuji všem rodičům jako typ na letní dovolenou pro jejich děti !

  • Michal on 27.1.2011 at 15:44
  • Reakce

  Na tento tábor mam velice pěkné vzpomínky, nádherná příroda,skály a les. Byl jsem zde jako člen vedoucích Hasičského tábora a nechtelo se mi vubec odjížďet domů. Tábor doporučuji jako odreagování od uspěchaného všedního života a relaxaci v přírodě. 🙂

  • Monika on 2.11.2011 at 17:11
  • Reakce

  Mohla bych se zeptat,kde najdu více informací o tomto táboře? (např.cena,atd.) Děkuji. Určitě bych měla zájem absolvovat tento tábor. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.