Golf již brzy i v Karviné

 Když v roce 2002 přišel bývalý ředitel Dolu Darkov Karel Kratochvíl s nápadem vybudovat osmnácti-jamkové golfové hřiště na poddolovaném okraji Karviné, kdekdo si klepal na čelo. Jeho futuristická vize  kupodivu dostala zelenou a projekt mohl začít.

Kromě fotbalu, hokeje a tenisu, patří v současné době i golf, jenž v posledním desetiletí zaznamenává velký nárůst oblíbenosti,  mezi první desítku sportů podle velikosti členské základny se v Česku. Na severní Moravě si ho mohou golfisté zahrát na několika hřištích. Třeba na Čeladné, v Šilheřovicích či Ostravici. Už příští rok mezi ně přibude i hřiště v Karviné. Jeho poloha bude oproti horské krajině v Čeladné a malebným zákoutím Šilheřovického zámečku  určitě netradiční. Hráči budou odpalovat míčky na zeleném trávníku za zády s šachtou Darkov, hned za řekou Olší u silnice ve směru z Karviné do Ostravy.

Golfový areál s parkem a hotelem vznikne v bývalém důlním areálu Lipiny na ploše téměř 70 hektarů, kde nebude chybět ani zázemí pro hráče, cvičné odpaliště, vodní nádrže a zavlažovací systém. Devítijamkové hřiště, které bude zpřístupněno nejen profesionálním golfistům,ale i široké veřejnosti, by mělo být otevřeno na jaře 2011, s tím že bude možná později rozšířeno až na 18 jamek. 

Celý projekt jehož suma se odhaduje na sto osmdesát milionů korun, bude financován ze zdrojů tuzemské černouhelné společnosti OKD, který výstavbu provádí  v rámci rekultivace území zasaženého důlními vlivy, přičemž část peněz chce získat z Evropských strukturálních fondů a z Regionálního programu Moravskoslezsko, který by měl přispět dotací ve výši padesáti milionů korun.

 Výstavba golfové hřiště je součástí většího projetku, který pracuje s využitím území, jenž bylo zasaženo důlní těžbou a snaží se tak vrátit život do oblastí,  kde dříve býval a těžba ho odsunula. Projekt zahrnuje výstavbu cyklotras, stezek pro pěší, in-line stezek, komplexní rekonstrukci a regeneraci areálu bývalých zámeckých koníren a rekonstrukci a modernizaci fotbalového stadionu pro II.  Ligu.

Výstavba  Driving Range

 Vizualizace konečné podoby golfového areálu

 

Myslím si, že karvinské golfové hřiště, které svou první sezónu zahájí již na jaře příštího roku, tedy zanedlouho, bude mít pozitivní přínos a  vliv na zkvalitnění a rozšíření infrastruktury pro kulturu a volný čas ve městě a  zbaví ji tak nálepky města těžkého průmyslu s měsíční krajinou a začnou vnímat Karvinou i jako město turistické, lázeňské a univerzitní.

Autor: Pavlína Ružbašanová

 Použité zdroje:

 http://www.jakhratgolf.cz/2010/10/golfove-hriste-karvina/

 propagační materiál OKD

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2010/12/golf-jiz-brzy-i-v-karvine/

2 komentáře

  • Jirka Červeň on 26.4.2011 at 10:14
  • Reakce

  Dobrý den,
  píše se tady o jaru 2011, které už začalo:) jsou nějaké nové informace?

  • Golf Karviná on 13.9.2011 at 12:18
  • Reakce

  Dobrý den, hřiště bude otevřeno na jaře 2012 v perfektním stavu. Těšíme se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.