Kulturní a společenský život obce Hlušovice

 V roce 2008 jsme se s manželem a tehdy tři a půl ročním synem přestěhovali do obce Hlušovice asi 5km od Olomouce. Velmi záhy na to mi bylo nabídnuto členství v místním „Spolku žen“. Byla jsem tak velmi příjemným, nenásilným způsobem „vtažena“ mezi nadšené a aktivní ženy a „maminy“, do pořádání různých sportovních, kulturních a společenských akcí v této obci. Přiznám se, že mě velmi příjemně překvapilo, řekla bych až ohromilo, na jaké úrovni tento spolek pracuje, co vše zajišťuje a pořádá pro děti i dospělé, pro místní i širokou veřejnost.

A co to je „Spolek žen“? Založilo ho deset žen – jak já říkám „mamin“, v srpnu roku 2006, které si prostě řekly, že by se v obci mělo „něco dít“ a pustili se do toho. Jejich cílem bylo pořádat různé akce a organizovat zájmovou činnosti pro děti i dospělé.

A tak vznikly víkendové i prázdninové akce, amatérská vystoupení dětí (vánoce, den matek), sportovní akce (bowlingové, volejbalové, nohejbalové a tenisové turnaje), vznikla řada zájmových kroužků ( hudební, jazykový, taneční, výtvarný) aj.

 Ani dospělí tady nemusí zahálet – je možné navštěvovat pravidelná cvičení pro ženy popř. i muže, břišní tance, vyučuje se zde rovněž hit poslední doby Zumba a profesionální taneční pár zde vyučuje taneční pro dospělé.

Mimo to Spolek žen ve spolupráci s místními organizacemi (Kulturní a sportovní komisí) připravuje a organizuje např. takové akce jako je mikulášská nadílka, sportovní odpoledne, maškarní ples pro děti, pálení čarodějnic apod.

Spolek žen vydává i vlastní bulletin, z něhož pro ukázku uvádím seznam akcí na tento rok:

22.01. – Dětský karneval

05.02. – Bowlingový turnaj

12.02. – Maškarní bál pro dospělé

19.02. – Půlmaratón v aerobiku

05.03. – IV. Obecní ples

20.03. – Probouzení broučků

30.04. – Pálení čarodějnic

28.05. – Dětský sportovní den s cyklistickým závodem

18.06. – Letní slavnost

27. 08. – Stanování tatínků s dětmi pod heslem „Dostanu tátu do stanu?“

3. 09. – Tenisový turnaj

10. 09. – Vítání občánků

10. 09. – Nohejbalový turnaj

1. 10. – Drakiáda s Míšou Růžičkovou

31. 10. – Lampiónový průvod a uspávání broučků

12. 11. – III. Hanácko- Slovácký vinný košt

3. 12. – Mikulášská nadílka

9. 12. – Vánoční jarmark

23.- 25. 11. – Taneční večery

Díky Spolku žen opravdu v obci fungují výše uvedené aktivity pro děti (a to již od 2let), mládež i dospělé. Každý si tu najde své: Jedna maminka, spoluzakladatelka Spolku zde vyučuje – dle mého názoru výborným způsobem – angličtinu děti i dospělé, jiná učí děti hrát na flétnu, další vedou výtvarný kroužek a keramickou dílničku.

A to vše jen díky tomu, že několik „akčních“ žen to vzalo do ruky a obětuje mnoho času a energie pro vymýšlení a přípravu nejrůznějšího rozptýlení, abychom se my ostatní mohli bavit, vzdělávat, tančit, sportovat…….prostě kulturně a společensky žít i když jsme na „dědině“.

Na některých akcích Spolek spolupracuje s místní Kulturní a sportovní komisí, která pracuje pod obcí. Co se týká financí – dotaci dostává Spolek částečně od obce, ovšem mnoho věcí si ženy kupují či vyrábějí samy nebo si na ně jinou akcí přivydělají. 

Již na jaře roku 2008, kdy jsme tu ještě nebydleli, jsem jen tak ze zvědavosti přijela se synem na Dětský karneval. Zde jsem se seznámila s jednou ze členek Spolku a byla požádána, abych nacvičila s místními ženami „něco“ na „Pálení čarodějnic“. Secvičily jsme taneček, který se velmi líbil a další akce na sebe nenechaly dlouho čekat – už v květnu, i když jsme tady ještě stále nebydleli, jsem sem začala dojíždět nacvičovat s dětmi z místní Mateřské školy tanečky na „Letní slavnost“, která se tu každoročně v červnu koná. Přijala jsem to ochotně a s radostí – je to vlastně mé povolání učit děti (popř. dospělé) tancovat, a i když jsem nikdy před tím nenacvičovala nic s tak malými dětmi, myslím, že vystoupení dopadlo báječně. Nadšené byly děti, rodiče i prarodiče a tím pádem samozřejmě i já.

Tím začala má spolupráce s tímto spolkem. Následovaly další a další akce: každoročně Pálení čarodějnic, vystoupení na Obecním plese, kde např. šest z nás zatančilo jako půlnoční překvapení kankán, na Letní slavnosti tanec na jednu z písní z filmu „Pomáda“, tanečky s dětmi z místního tanečního kroužku……..a další akce.

Letošní první akcí roku byl Dětský Karneval. I letos se dle mého názoru neobyčejně vydařil, a to od samého programu, který zajišťovala jako každoročně Agentura Jana , přes tombolu až po občerstvení. Prostě „holky“ ze Spolku myslí na všechno a každým rokem každou akci vypracovávají k ještě větší dokonalosti a především ke spokojenosti obyvatel i té vlastní.

V obci, jak jsem již zmínila, se vydává každého čtvrt roku  Zpravodaj pod názvem Co? V Hlušovicích. Je zvolená redakční rada, která má osm členů, kteří do zpravodaje píší, každý má na starost jistou oblast – zdraví, finance, kulturu, sport  atd. Zde je také možné přečíst si jistou kritiku a pro nás ze Spolku tedy zpětnou vazbu od místních občanů a vůbec lidí, kteří se akcí účastní.

Na letošním Obecním plese jsme vystoupily s „barovým“ tancem na píseň z filmu Limonádový Joe. Snad každý si vybaví nezapomenutelný šanson „Wisky, to je moje gusto“ , který ve filmu  zpívala „Arizónská Pěnice Tornádo Lú“, kterou ztvárnila herečka Květa Fialová.

Díky báječnému kolektivu se již nyní těším na spolupráci při nacvičování dalších akcí.

Vyberte si některou z mnoha nabízených akcí, přijeďte do Hlušovic a uvidíte sami – nudit se tu rozhodně nebudete!

Autor: Gloria Hanusová

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/09/kulturni-a-spolecensky-zivot-obce-hlusovice/

6 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

 1. Clanek jsem si se zajmem precetl. Dekuji za inspiraci a vyjadruji timto svuj obdiv.

  • Libor Vavřich (REK) on 28.5.2013 at 18:36
  • Reakce

  Tento článek je poučný a měli by si z něho vzít příklad i ostatní obce. Když jsem byl menší u babičky na vesnici byli taky pořádané akce podobného typu, ale časem to ustálo. Trochu mi vadí, že se v článku mluví jen, že všechno udělali ženy. Myslím, že při přípravě těchto všelijakých událostí se zapojili i muži. Ale jinak mi to příde jako skvělí nápad. V této době, kdy sportovních aktivit je méně než by mělo být se to vždy uvítá. Navíc by to mohlo pomoci soudržnosti této obce. Všichni v ní, jak se zdá táhnout za jeden provaz.

  • Lukáš Bekr (REK) on 2.6.2013 at 13:00
  • Reakce

  Myslím si, že tato vesnice by měla jít vzorem všem ostatním vesnicím.V dnešní době takovýchto vesnických aktivit vídáme málokde, a jsem rád, že se stále najde někdo, kdo tyto akce bude realizovat. Spolek žen u mě dostává palec nahoru, snad nikde jsem se nesetkal s takovým přístupem a odhodláním jako mají tyto ženy.

  • Lukáš Bekr (REK) on 2.6.2013 at 13:00
  • Reakce

  Myslím si, že tato vesnice by měla jít vzorem všem ostatním vesnicím.V dnešní době takovýchto vesnických aktivit vídáme málokde, a jsem rád, že se stále najde někdo, kdo tyto akce bude realizovat. Spolek žen u mě dostává palec nahoru, snad nikde jsem se nesetkal s takovým přístupem a odhodláním jako mají tyto ženy.

  • Kryštof Jelínek on 2.6.2013 at 18:26
  • Reakce

  Sám bydlím ve vesnici, která se snaží podobné aktivity nějakým způsobem zavést. Zatím ale nejsou tak kvalitně nastavené a nejspíše i organizované jako v této vesnici. Proto se mi způsob jakým tato vesnice nastavila možnost kulturního vyžití velice zamlouvá. I když si myslím, že kdybych navrhl toto zastupitelům naší vesnice, tak by se k tomuto tvářili velice skepticky a argumentovali by to tím, že je nedostatek finančních prostředků. Já si ale myslím, že podobné akce nemusí být vždy závratně finančně náročné.

  • Pavlína Plačková on 4.6.2013 at 20:34
  • Reakce

  Dle mého názoru by takovýto spolek měl být ve více obcích, je to určitě výborný nápad a oceňuji strůjce toho všeho. Tolik aktivit mezi kterými si určitě vybere každý oživí stereotyp života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.