«

»

Print this Příspěvek

Kreativní kranking v Olomouci

Netradiční cyklistika je zpřístupněna v olomouckém Centru pohybu v Hodolanech, kde byl koncem července otevřen oficiální Kranking Club. Netradiční v tom, že se jedná o ruční cyklistiku, chcete-li ruční spinning neboli kranking, a pozoruhodný v tom, že otcem této kreativní myšlenky bylo onemocnění srdce.

Kranking je novým originálním kardiovaskulárním programem, který posiluje horní polovinu těla, břišní svaly a zároveň spaluje kalorie. Co je na krankingu sympatické, je to, že otevírá dveře posiloven nejen těhotným ženám, zraněným a lidem s nadváhou, ale i vozíčkářům, lidem trpícím osteoartritidou či rehabilitujícím se z rakoviny prsu. Ve svém pojetí kranking představuje skupinové cvičení, avšak jeho intenzitu si reguluje každý sám dle své kondice. Pro běžce, cyklisty a další sportovce, jež při své aktivitě využívají převážně dolní polovinu těla, může mít tento kardiovaskulární program zajímavý efekt díky tzv. kruhovému tréninku – zatímco svaly dolních končetin odpočívají, srdce neustále pracuje.

Kromě zlepšení fyzického a psychické zdraví, má kranking potenci optimalizovat koncepci komunální rekreace, jež v dnešní době vyžaduje jak uspokojení každého občana, tak i zapojení těch, kteří se původně zúčastnit nechtěli (Hodaň & Dohnal, 2005).

A co vy? Jdete si zajezdit rukama?

 

Autor: Dana Bernátová

 

Seznam literatury a odkazy:

Hodaň, B., Dohnal, T. (2005). Rekreologie. Olomouc: Hanex.

http://www.krankcycle.cz/

http://www.centrumpohybuol.cz/

 

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/09/kreativni-kranking-v-olomouci/

    16 pings

    Skip to comment form

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *