Kreativní kranking v Olomouci

Netradiční cyklistika je zpřístupněna v olomouckém Centru pohybu v Hodolanech, kde byl koncem července otevřen oficiální Kranking Club. Netradiční v tom, že se jedná o ruční cyklistiku, chcete-li ruční spinning neboli kranking, a pozoruhodný v tom, že otcem této kreativní myšlenky bylo onemocnění srdce.

Kranking je novým originálním kardiovaskulárním programem, který posiluje horní polovinu těla, břišní svaly a zároveň spaluje kalorie. Co je na krankingu sympatické, je to, že otevírá dveře posiloven nejen těhotným ženám, zraněným a lidem s nadváhou, ale i vozíčkářům, lidem trpícím osteoartritidou či rehabilitujícím se z rakoviny prsu. Ve svém pojetí kranking představuje skupinové cvičení, avšak jeho intenzitu si reguluje každý sám dle své kondice. Pro běžce, cyklisty a další sportovce, jež při své aktivitě využívají převážně dolní polovinu těla, může mít tento kardiovaskulární program zajímavý efekt díky tzv. kruhovému tréninku – zatímco svaly dolních končetin odpočívají, srdce neustále pracuje.

Kromě zlepšení fyzického a psychické zdraví, má kranking potenci optimalizovat koncepci komunální rekreace, jež v dnešní době vyžaduje jak uspokojení každého občana, tak i zapojení těch, kteří se původně zúčastnit nechtěli (Hodaň & Dohnal, 2005).

A co vy? Jdete si zajezdit rukama?

 

Autor: Dana Bernátová

 

Seznam literatury a odkazy:

Hodaň, B., Dohnal, T. (2005). Rekreologie. Olomouc: Hanex.

http://www.krankcycle.cz/

http://www.centrumpohybuol.cz/

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/09/kreativni-kranking-v-olomouci/

16 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Martina Burkotová,FTK, APA, KS on 3.1.2012 at 17:43
  • Reakce

  Kranking se mi jeví jako supr aktivita. Na vlastní kůži jsem si to vyzkoušela a všem doporučuji. Jsem ráda, že se na trhu tento program objevil a zpestřil tak nabídku nabízených pohybových aktivit pro velmi širokou veřejnost. Je to skvělá příložitst pro lidi s různým omezením zapojit se meti zdravou aktivní populaci. A snad se tito lidé mohou stát i motivací pro mnohé zdravé „lenivé bytosti“. Doufám, že tento program přiláká a rozhýbe mnoho lidí.

  • Pavlína Tomisová (REK) on 9.5.2013 at 09:54
  • Reakce

  O tomto druhu cvičení jsem si přečetla úplně poprvé a nadchlo mě to. Podle mě je to dobrý nápad, a kdyby byl kranking dostupný i ve městě, kde bydlím, tak bych ho rozhodně zkusila. Jak se píše v článku, je to skvělé cvičení pro ty, kteří zatěžují hlavně spodní část těla, takže by mohlo být dobré zkombinovat kranking se spinningem. Myslím si, že by to také mohlo být vhodné cvičení pro starší lidi, vzhledem k tomu, že se u toho nemusí zapojovat celé tělo.

  • Josef Šikola on 20.5.2013 at 20:59
  • Reakce

  Je moc fajn, že existuje něco takového, zvlášť pokud to pomáhá lidem s postižením na dolní polovinu těla. Myslím že je to zábavnější než posilování a zároveň to má kladný přínos na srdce a svaly trupu. Je to originální a rozhodně bych to vyzkoušel.

  • Veronika Jelínková on 27.5.2013 at 19:35
  • Reakce

  O tomto typu cvičení čtu poprvé a nikdy dřív mě nenapadlo, že něco takového by bylo třeba. Jsem nadšená, že se tímto typem cvičení myslí na všechny skupiny lidí. Ať už se jedná o těhotné ženy, osoby s postižením, ale i sportovce zatěžující spodní část těla.

  • Martina Myslivcová (REK) on 28.5.2013 at 15:26
  • Reakce

  Velice zajímavý článek, který mě oslovil a ráda bych si tento druh sportu, o kterém slyším poprvé vyzkoušela. Myslím, že by tento druh cvičení oslovil širokou veřejnost, proto by nebylo špatné otevřít více center, které by tento sport provozovaly. Moc se mi líbí, že je kranking vhodný pro těhotné ženy, handicapované či jinak indisponované lidi. A myslím, že je vhodný i pro sportovce, kteří převážně zatěžují dolní polovinu těla, jako kompenzace.

  • Lukáš Bekr (REK) on 2.6.2013 at 13:37
  • Reakce

  O této zajímavé aktivitě už jsem slyšel a doufám, že si ji brzo vyzkouším. Je to vynikající kompenzace pro sportovce, kteří zatěžují dolní polovinu těla. Líbí se mi, že tento originální program nabízí fyzické a psychické prvky sportovního tréninku lidem každého věku a úrovně zdatnosti. Ač je to skupinové cvičení, je plně individuální a každý si může regulovat intenzitu tréninku podle vlastních pocitů nebo srdeční frekvence.

  • Kryštof Jelínek on 2.6.2013 at 18:44
  • Reakce

  Po přečtení tohoto článku, jsem se dozvěděl o dalším velice zajímavém sportu, který bych si rád vyzkoušel. Co se týče ohlasů mezi veřejností myslím, myslím si že by se tento sport, pokud by se vybudovalo více center mohl stát velmi oblíbený, podobně jako spinning. Zároveň by mně ale zajímalo, odkud tento sport přišel, o tom se článek nezmiňuje.

  • Adéla Šírová (REK) on 2.6.2013 at 21:54
  • Reakce

  O tomto druhu cvičení jsme ještě neslyšela, ale velice mě natchlo. Zaujalo mě, že tento druh cyklistiky je určený i pro lidi s tělesným handicapem, protože i lidé na vozíčku se chtějí sportovně vyžít. Ráda bych někdy v budoucnu toto cvičení také vyzkoušela

  • Martin Šťastný (REK) on 3.6.2013 at 02:19
  • Reakce

  Tento článek jsem si vybral, protože jsem nevěděl co to kranking je. Jak jsem se dozvěděl tak kranking je ruční cykilstika, kde zapojujete pouze vrchní polovinu těla. Tento nápad se mi velice líbí a chtěl bych to vyzkoušet, ale bohužel kranking není v našem městě, a nikdy jsem o něm neslyšel. Líbí se mi, že kranking mohou využívat těhotné ženy, lidé s nadváhou, vozíčkáři, ale i normální lidé, kteří rádi udělají něco pro své zdraví a kondici. Tato netradiční cyklistika mě zaujala a rád bych to někdy vyzkoušel.

  • Petr Chvojka on 3.6.2013 at 15:17
  • Reakce

  Krátké, výstižné a přitom obsáhlí článek, super. Kranking je velmi zajímavý druh pohybu, zvláště pokud má tolik zdravotního uplatnění pro nemocné, ba i jako prevence před onemocněními. Doufám, že se tento sport rozšíří po cele České republice a budu si ho v blízké budoucnosti také vyzkoušet.

  • Lukáš Reymar REK on 3.6.2013 at 17:28
  • Reakce

  Musím říci, že o tom jsem zatím neslyšel. Skvělá forma kompenzace pro sportovce zatěžující především dolní část těla. Velice se mi líbí způsob zatížení srdce v době kdy nohy mohou odpočívat. Efektivní, jednoduché, účinné. Jsem zvědav zda to bude mít podobný úspěch u lidí jako spinning.

  • Pavel Šrejma, REK on 4.6.2013 at 00:07
  • Reakce

  O existenci tohoto sportu jsem se dozvěděl až po přečtení tohoto článku. Považuji ho za vhodný pro lidi s tělesným handicapem, protože se jedná v podstatě o obdobu handbiku. Vhodný je také pro sportovce, kteří zatěžují hlavně dolní polovinu těla. Už se těším až si kranking vyzkouším.

  • Hana Dostálová on 4.6.2013 at 22:41
  • Reakce

  O krankingu jsem až do předčtení tohoto článku vůbec neslyšela. Velmi mě zaujala myšlenka kompenzace pro sportovce se zatížením především dolní poloviny těla prostřednictvím tohoto sportu, který je principielně velmi podobný spinningu, a proto (dle mého názoru) cyklistům, běžcům, atd. velmi blízký.

  • Bára Pyrochtová on 5.6.2013 at 06:41
  • Reakce

  Tento článek vypadá na první pohled velice krátce, avšak obsahově mu nelze nic vytknout. Článek příjemnou formou seznámí čtenáře s formou aerobního cvičení-krankingem. Osobně musím říci, že mě článek zaujal natolik, že bych si šla krenking nejraději hned vyzkoušet. Trochu mě překvapilo, na kolik kranking působí na lidský organismus, na první pohled se totiž tato pohybová aktivita nezdá být nijak náročná.
  Rozhodně souhlasím s autory článku, že největším pozitivem, který krenking přináší, je možnost sportovat a rekreovat se prostřednictvím pohybové aktivity i pokud není zdraví konkrétního jedince právě v optimálním stavu.

  • Romana Barešová on 6.6.2013 at 00:52
  • Reakce

  Článek mě velmi zaujal, o krankingu jsem dosud neslyšela. Článek je krátký, výstižný. Nejvíce se mi líbí, že je tento sport dobrý na srdce a vhodný pro různé skupiny lidí – sportovce, těhotné ženy, lidi s nadváhou, vozíčkáře nebo rehabilitující lidi po rakovině prsu. Myslím si, že v tomto sportu najde mnoho lidí zalíbení.

  • Jakub Pšenička REK on 6.6.2013 at 05:28
  • Reakce

  Tento krátký příspěvek je velice zajímavý a inspirující. Kranking je zde představen jako sport pro široké spektrum lidí včetně handicapovaných a těhotných, čímž pro mnohé otevírá nové možnosti sportovního využití. Nezanedbatelný je i zdravotní aspekt tohoto sportu, takže zbývá jen doplnit, že držím palce, doufám, že brzkému rozvoji tohoto sportu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.