«

»

Print this Příspěvek

Na kole do Brd s Pražskou integrovanou dopravou

Přestože v našem hlavním městě je mnoho sportovišť a míst pro aktivní trávení volného času, ne každý obyvatel města si vybere. Velmi často se jedná o interiérová zařízení, která zejména v létě ztrácí na popularitě, jejich kapacita také není neomezená a ne vždy nabízejí ceny přijatelné pro všechny vrstvy žijící ve městě.

Perfektní alternativou těchto zařízení je pohyb venku, například cyklistika. Ať jste cyklista náruživý či začínající, dříve nebo později Vás omrzí těch několik míst přímo ve městě, která se dají na kole využít, a zamíříte za hranice Prahy. Velmi často to bude jihozápadní směr. Lákat vás budou zejména výletní cíle jako Karlštejn, zatopené lomy Velká a Malá Amerika či točená zmrzlina v Mníšku pod Brdy a právě Brdy samotné s jejich krásnou přírodou a panoramaty.

Při plánování trasy máte hned několik možností.
 Z úplného centra Prahy můžete jet vlakem.
Nastoupit se dá na Hlavním nádraží nebo o stanici dále na Smíchovském nádraží. Během několika málo minut opouštíte hranice Prahy a zhruba za 20 minut vlak zastavuje ve stanici Dobřichovice.

Pokud jste pilně trénovali a kolo si chcete užít ještě více, můžete využít cyklostezky kolem Vltavy, v Radotíně u soutoku pokračovat kolem přístavu a zhruba za 45minut jste též v Dobřichovicích.

Dobřichovice, obec ležící na břehu Berounky přímo tam, kde začínají kopce brdského pohoří jsou velmi důležitým bodem na trase. Právě zde totiž PID nabízí cyklistům službu v podobě cyklobusu, který je vyveze na hůře dostupná místa v Brdech.

Cyklobus pojme až 25 jízdních kol, která přepravuje ve speciálních držácích. Za přepravu kola cestující zaplatí jednorázově 26Kč. Pokud cestující přestupuje z vlaku a prokáže odbavení kola ve vlaku, je cena snížena na polovinu, tedy 13Kč. Cyklobus navazuje na vlaky v obou směrech. Tato služba je tedy nejen pro sportovce přijíždějící od Prahy,ale i z opačného směru, tedy  od Berouna.

Linka cyklobusu je sezónní. Jezdí od začátku dubna do konce září každý víkend a nepracovní den.
Speciálně upravený autobus vyjíždí na svou trasu 5krát denně.

Autor: Martin Březina

Zdroje:

 http://magazin.ceskenoviny.cz/

http://www.ropid.cz/cykliste-v-pid-(od-12.12.2010)__s191x1102.html#cyklobus

Be Sociable, Share!

  Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/01/na-kole-do-brd-s-prazskou-integrovanou-dopravou/

  40 comments

  Skip to comment form

  1. Hana

   Děkuji autorovi za tento tip a především za úplné informace, jako jsou ceny a podmínky přepravy. Brdy zní krásně a určitě se tam vyrazím podívat! Ještě jednou díky 🙂

  2. Alena

   Jéé, to jsem nevěděla, to je fajn info. Domluvím to s holkama a až bude teplo – vyrazíme, je tam krásně!!!

  3. Lucka

   Tak to je super, už se těším, až tam vyrazím :-)…doufám, že už bude brzy tepleji.

  4. Simona

   Ani se nemusí vyrážet cyklobusem či vlakem, dá se tam v pohodě dojet na kole podél Berounky, podél Karlštejna a je to super výlet i s dětma.
   Pěkný článek :o)

  5. Honza

   Ten cyklobus se mi líbí. Na kole jezdím zřídka, ale i tak bych se rád podíval na místa, kam si moje kondička netroufá. Nejezdím abych se zničil, ale abych se kochal 🙂

  6. mylun

   jj, jde o známé věci. trochu mě mrzí, že se nezmiňuje článek o tom, že je to ideální i pro koloběžkáře.
   je příjemné, když se každý rok objeví aktuální ceny.

  7. Bára

   Podrobně napsané, jsou tam řečeny důležité informace, které je potřeba vědět a přitom je to stručné. Stačí jen vzít kolo, manžela a vyrazit :o) Dám vědět jaký byl výlet, díky

  8. Martin

   Hezky, netušil jsem, že někdo v dopravních podnicích i přemýšlí.
   Odkaz na ROPID mi odpověděl na všechny další otázky co mě napadli.

   Pochvala za fajn článek.

  9. Ivana Gregorová (REK)

   Článek je sice stručný, ale na druhou stranu obsahuje všechny potřebné informace, aby se člověk bez problému mohl vydat na cestu. Hodnotila bych ho kladně.

  10. Zuzana Hlavatá

   Tento článek si umím představit jako článek do časopisu “Kam na kole“ jako dobrou motivaci pro výlet, protože zmiňuje informace, že krásná příroda vlastně od Prahy není tak daleko, že je jednoduše dostupná a že přeprava kola rozhodně není drahá.

  11. Lucie Hlavatá

   Cyklobus a vlak beru jako nejlepší volbu a dobrý tip k výletu pro ty, kterým se okoukaly přeplněné pražské cyklostezky v místě bydliště. Není nad to jednou za čas vyjet do přírody bez smogu, člověk si zasportuje a nadýchá čerstvého vzduchu. České dráhy navíc umožňují přepravu kol, dříve tato možnost nebyla a člověk se musel zabývat problémy jak přepravit kolo.

  12. Zita Frydrychová (REK)

   Zajímavý článek s velkým přínosem hlavně pro pražské obyvatele. V našem hlavním městě je doprava hodně přetížená a míst pro cyklisty je zde minimum. Proto se mi článek moc líbí, že nabízí možnosti, kam se vypravit na výlet na kole a užít si celý den s rodinou či přáteli v přírodě. Zvláště v letních obdobích si myslím, že tuto variantu využije nejedna rodina. Vzhledem k vlakové a cyklobusové přepravě by cestu mohli zvládnout i děti. Akorát si z vlastní zkušenosti nejsem moc jistá, kolik lidí, kteří žijí v hlavním městě, tuto možnost využije.

  13. David Rybín

   Ačkoli nebydlím v Praze, dokážu si představit, jak složité musí být skloubit cyklistiku s tamní dopravní situací, skoro bych řekl, že krom cyklostezek se ve městě pořádně neprojedete. Proto je tento článek pro tamní obyvatele určitě velkým přínosem, nabízející podle mého velmi pěkný výlet pro všechny cyklisty. Co na článku rovněž oceňuji je popis možností dopravy do Dobřichovic a informace o možnosti v podobě cyklobusu.

  14. Jitka Skřivánková

   Velice oceňuji nápad s využitím cyklobusů. Autoři nezapomněli ani na návaznost vlaků z obou směrů, a tak do Brd mohou zavítat i lidé z Berounska. Je zde zmíněn i podrobný popis trasy, tak si už jen stačí vyhledat hodící se čas. Rozhodně každý nadšený cyklista rád vyzkouší něco nového. A když se projekt cyklobusu osvědčí, třeba se dočkáme rozšíření i do jiných hezkých míst.

  15. Monika Galabová, TU Liberec

   Článek je užitečný i pro mimopražské cyklisty, obecně myšlenku cyklobusů považuji za užitečnou a v dnešní době oblíbenou. Konkrétně pro obyvatele Prahy je poskytování přepravy kol vítanou službou. Z vlastní zkušenosti vím, že cyklobusy jsou zavedeny i v oblasti Českého ráje a jsou hojně cyklisty využívány.

  16. Pavlína Tomisová (REK)

   Myslím si, že si článek zaslouží kladné ohodnocení. A to z hlediska toho, že projekt umožňuje nenáročný převoz všech zapálených i nezapálených cyklistů do přírody. Rozhodně jej ocení především obyvatelé Prahy, jimž se místa, kam se často jezdí projet už omrzela. Doprava je dokonce v obou směrech, které se stáčí do jediného místa – do Brd.

  17. Josef Šikola

   Výborné doporučení jak pro obyvatele Prahy, tak pro cyklistické nadšence. Brdy jsou určitě příjemná destinace na projížďku a pokud je touto cestou, tedy cyklobusem, ulehčená doprava do tohoto místa, ocení to především rodiny s dětmi a lidé, kteří se chtějí odreagovat na kole.

  18. Radek Nemeškal,TUL

   Myšlenka skloubení cyklistiky a vlakové dopravy se mi obecně líbí a sám k ní mám blízký vztah. Na článku oceňuji jak autor přiblížil veškeré informace o trase, jako například časová a fyzická náročnost nebo cena jízdenek. Myslím, že je to ideální příležitost pro všechny lidi, kteří hledají finančně nenáročnou outdoorovou aktivitu, kterou mohou strávit celý den.

  19. Aleš Moravec REK

   Velmi přívětivé řešení pro příznivce cyklistiky, kteří se rádi vydají z Prahy do jiného prostředí a užijí si tak cyklostezek a přírody, které jim tato oblast nabízí.

  20. Tomáš Polcar

   Myslím si, že je to super myšlenka, jak se dostat z Prahy, kde je omezená možnost pohybu na kole v přírodě nebo blízko jí. Autor přiblížil i několik zajimavých míst jako zatopené lomy Malá a Velká Amerika a mnoho dalších míst. a mám dojem, že cyklobus je velice zajímavý projekt, který bude velmi hojně využíván.

  21. Zdeněk Brož (REK)

   Velice dobrý nápad z pohledu městské dopravy přepravovat kola i s cyklisty přes špatně dostupná místa ale myslím si, že tam, kam se dostane autobus, se dostane i kolo. Ale pro rodiny s malými dětmi je to určitě dobrá volba a věřím, že pro šetření sil ať už dětí nebo dospělých, tento „luxus“ lidé využijí. Pro pražany určitě příjemné zpestření. Dále bych zavedl půjčování kol v centru, jako je tomu v západní Evropě. V hlavních městech je kolo trendem a lidé ho využívají k rychlejšímu přemístění.

  22. Martina Myslivcová (REK)

   Zajimavé informace o sportovním vyžití mimo Prahu. Oceňuji hlavně to, že autor podal přesné a podrobné informace. Možnost cestovat integrovanou dopravou jistě lidé ocení, vždyť není nic jednoduššího vzít své kolo a dopravit se do krásného okolí kousek od Prahy.

  23. Libor Vavřich (REK)

   Hezký článek. Tyto cyklostezky mimo město jsou dobrý nápad. Lidé můžou vyjet mimo město zamořené smogem a mohou se projet po neznečištěných krajinách s vyhlídkou na různá pěkná místa. Místo vlaku bych si asi vybral spíše cyklobus. Je to rychlejší. A 26 kč není tak hrozná částka. Možná bych zavedl cyklobus i v páteční pracovní dny odpoledne.

  24. Alena Košnarová REK

   Rozhodně skvělý nápad jak vyrazit z rušné Prahy do přírody. Přímo členitá vrchovina středních Čech láká svojí krásnou přírodou. Souhra dopravy vlaku a cyklobusu je velice přínosná, ať už pro rodiny s dětmi nebo pro cyklisty začátečníky. Myslím si, že je to výborná myšlenka, jak ulehčit dopravu přes méně přístupná místa. V Praze je určitě spousta vášnivých cyklistů, proto si myslím, že tuto nabídku s radostí ocení a přivítají.

  25. Simona Matoušová (REK)

   Ačkoliv bydlím na vesnici a kolem sebe mám spoustu míst, kam vyrazit na kole, tak taky vím, jaké to je „bydlet“ ve velkém městě, kor když je to Praha a nevědět, kam si jít zajezdit na kole, či jen tak vyrazit někam do přírody. Tyto cyklostesky jsou skvělým řešením jak si zpříjemnit den sportem a netrávit ho v přehlušeným městě. Místa, která jsou v tomto článku uvedena jsou opravdu krásná a člověk tak může skvelě strávit svůj den. A tato doprava je opravdu přínosná pro každého, kdo svůj volný čas rád tráví v přirodě.

  26. Pavlína Plačková

   Stručný článek o tom, kam se vydat na výlet na kole, pokud u vás nebaví pořád ty samé cyklostezky v Praze. Všechny potřebné informace jsou v článku zmíněné, proto ho hodnotím kladně.

  27. Martin Lukeš (TUL)

   Článek je stručný, ale vystihuje všechny informace. Pro tak velké město jako je Praha je to určitě super nápad a skvělí řešení, v létě za příznivého počasí musejí být hojně využívané a člověk si udělá krásný a sportovní den. Doprava kol je netradiční ale v tomto případě „trefa do černého“. Projekt hodnotím kladně!

  28. Adéla Šírová (REK)

   Článek mě velice oslovil, protože velimi ráda jezdím na kole a miluji výlety do přírody. Cyklobusů plně využívám, hlavně u nás v horách. Pro obyvatele Prahy je to super únik z města do přírody.

  29. Martin Šťastný (REK)

   Tento článek je užitečný pro ty co mají rádi cyklistiku a jsou z Prahy. Pro cyklisty z Prahy, kteří už mají projeté cyklostezky, to bude dobrá změna. Musíme poděkovat autorovi za tip na výlet a také za všechny další užitečné informace, které v článku poskytnul. Možnost použití cyklobusu, návratnost vlaků z obou směrů. Článek je stručný ale obsahuje všechno podstatné.

  30. Aneta Lejsková, REK

   Pokud bych hledala kam se v okolí Prahy vydat na cyklovýlet, tento článek by byl ideální odpovědí. Stručně, jasně, bez zbytečné omáčky. Líbí se mi, že článek nabízí informace, které zajímají každého z nás včetně toho, kolik budeme muset vytáhnout z peněženky.

  31. Milan Tichý (REK)

   Stručný článek, který opravdu sdělí důležité informace lidem, kteří mají zájem o cyklistiku v příjemném prostředí Brd a jejich krásných panoramat. Líbí se mi myšlenka cyklobusů, pro méně zdatné cyklisty. To, že cyklobus vyráží dokonce pětkrát denně, je určitě přínosem a cyklisté proto nemusí celý svůj výlet plánovat časově pouze podle toho, v jaký čas jede třeba jeden cyklobus denně.

  32. Pavel Šrejma, REK

   Konečně nějaké plus, které mohu pražské integrované dopravě udělit. Skvělý nápad a ještě lepší provedení. Cyklobus jezdí od začátku dubna do konce září každý víkend a nepracovní den a to rovnou 5krát denně, což je úctyhodná frekvence. Pražským, hlavně rekreačním cyklistům se otevírají nové možnosti a obzory. Článek nám doporučuje také konkrétní tipy na výlet, které někdy rád využiji.

  33. Lukáš Reymar REK

   Skvělý tip pro lidi z Prahy… V Praze je pár zajímavých míst, kde se dá na kole projet, ale přece jen porovnání velkoměsta a přírody v povodí Berounky je opravdu nesrovnatelné. Toto prostředí dobře znám. Užitečné využití hromadné dopravy. Myslím, že lidé z Prahy si po přečtení tohoto článku uvědomí, jak je pro ně vlastně tato možnost snadno dostupná.

  34. Jan David

   Výborná zpráva pro lidi z Prahy a okolí, především pro cyklisty. Myslím, že oni sami mají projetou Prahu až až a už tam nemají další místa, kam by jela. Navíc jízda v přírodě okolo řeky Berounky bude úplně něco jiného než ve městě mezi tramvajemi. Dostat se tam nestojí skoro nic, tak nevidím problém, proč by cyklisté nemohli vyrazit za hranice matičky Prahy a vydat se také na nějaké zajímavé přírodní dobrodružství.

  35. MARTINA ZÁRYBNICKÁ

   Rozhodně výborný nápad pro cyklisticky aktivní pražany, které už nebaví kroužit po magistrále. I v Praze najdeme místa, která se dají srovnat s Malou, či velkou Amerikou ( například Šárecké údolí). Velice povedené mi přijde řešení přestupů z autobusů do vlaků, za použití jedné jízdenky

  36. Barbora Procházková REK

   Stručný článek s mnoha informacemi. Oceňuji nápady na výlety v okolí Prahy, především do přírodních krás v okolí Vltavy a Berounky, která určitě stojí za návštěvu. A cenová dostupnost je taky skvělá. Na stručný článek, stručný komentář a jedno velké plus!

  37. Bára Pyrochtová

   Skvělý článek, který je plný praktických informací, rad a typů na cyklovýlety v okolí Prahy. Myslím, že pro nadšené cyklisty bude tento článek maximálně přínosný. Líbí se mi v tomto článku možnost využití integrované dopravy, která tak nabízí nové možnosti.

  38. Romana Barešová

   Tento článek hodnotím kladně. V Praze není moc prostor pro cyklistiku, a proto si myslím, že tuto variantu obyvatelé ocení.

  39. Jakub Pšenička REK

   Zajímavý návod, jak spojit aktivní sport se zajímavými místy v okolí Prahy . Několik rad čtenáře určitě osloví a uvítá i vyjmenování hned několika možností výletů a několika možností a kombinací dopravy, včetně kapacity, časového rozpětí i financí. Je dobrým rádcem při plánování výletů v okolí Prahy, zejména pak pro rodiny s dětmi, pro něž bude použití dopravy pro přiblížení se velmi přínosné.

  40. Asa

   Skvělý nápad na výlet díky za tip ! Než se ochladí tak si ještě někam vyjedu, to je dobrá zpráva.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *