«

»

Print this Příspěvek

Mikroregion Rožnovsko otevřel cyklostezku

Je tomu již devatenáct měsíců, kdy se začala budovat cyklostezka spojující obce a města mikroregionu Rožnovsko. Čas plyne jako voda a zbrusu nová stavba je na světě. V pátek 4. června 2010 se v dopoledních hodinách v prostranství pod přehradou v Horní Bečvě uskutečnilo Slavnostní otevření této krásné cyklostezky, čímž byla oficiálně uvedena do provozu v úseku mezi Zašovou a Horní Bečvou. Po slavnostním přestřižení pásky a přípitku vyrazili všichni občané, zástupci obce Horní Bečva a další hosté na svých kolech směr Prostřední Bečva, kde už je místní občané netrpělivě očekávali. Po jejich příjezdu je pan starosta František Juřík vyzval, aby se všichni odebrali do místního bufetu, kde na ně čekalo přátelské pohoštění v podobě chutného chleba se slaninou a taky něco ostřejšího na zdraví. Tuto slavnostní událost si nenechaly ujít ani děti z místní základní školy, které přišly v doprovodu paní ředitelky Zdeňky Juříčkové a ostatních paní učitelek. Tak jako v Horní Bečvě si na tuto příležitost starší děti oblékly žluté trika, v Prostřední Bečvě měly zase trika zelená. Po malém občerstvení se slavnostního přestřižení pásky ujal starosta obce František Juřík. Poté se všichni chopili svých kol a vyjeli směr Dolní Bečva. Takovým způsobem se přejíždělo až na samotný konec cyklostezky spojující obce mikroregionu Rožnovsko. Hlavní program vypukl ve dvě hodiny v Rožnově p. R. v Gibon parku.

Od rána se postupně otevíraly úseky cyklostezky v jednotlivých obcích. Otevíral je peloton dětských cyklistů, kteří se sjížděli z obou směrů – od Zašové a od Horní Bečvy, aby se nakonec potkali v Rožnově. Tam byl od ranních hodin přichystán zábavný program pro rožnovské školáky. Jeho součástí byla také exhibice na freestylových koloběžkách a kolech na rampě a vystoupení Josefa Zimovčáka na historickém kole. Po 14. hodině bylo cyklostezce požehnáno z rukou rožnovského faráře otce Poláška a slavnostně přestřižena páska. Otevíracího aktu se kromě členů rožnovské radnice zúčastnili také zástupci partnerských měst Sremu a Povážské Bystrice, stejně jako zástupci Zlínského kraje. Celý projekt zaštítila místostarosta Rožnova Markéta Blinková, která byla zároveň jeho hlavní organizátorkou. Cyklostezka měří 30,5 kilometru a stavěla se dva roky. Stavba stála celkem 125 milionů korun a 105 milionů se podařilo získat z evropských fondů.

Na Rožnovsku se tento úsek stal jedinečným a postupně by se měl stát součástí rozsáhlejší sítě cyklostezek, které v okrese Vsetín spojí tři velká města – Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov. Cyklostezka ale není určena jen cyklistům jak by se mohlo zdát. Na své si přijdou také příznivci koloběžek, inline bruslí, letních lyží skike a pěší turistiky. Ani v zimních měsících nepřestane cyklostezka fungovat. Plánováno je její využití jako běžecké trasy.

Já jsem přesvědčená o tom, že tento region cyklostezku potřeboval. Na silnici první třídy od Valašského Meziříčí přes Horní Bečvu na Slovensko velmi pomůže v pohybu lidí oběma směry. Cyklostezka bude sloužit všem sportovním příznivcům po všechny roční období. Tento projekt bude mít významný vliv na zvýšení bezpečnosti nejen cyklistů a chodců, ale i motorové dopravy, která bude uživateli cyklostezky nahrazena bezmotorovou dopravou, což bude mít pozitivní vliv i na životní prostředí. Projekt byl podpořen z evropských fondů a je podle mého názoru jasným důkazem toho, jak úspěšně využít evropské peníze na krajské úrovni.

Autor: Karolina Tichá

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/01/mikroregion-roznovsko-otevrel-cyklostezku/

    9 pings

    Skip to comment form

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *