«

»

Print this Příspěvek

Volný čas pro handicapované ve Zlíně

Volný čas je důležitou součástí života všech lidí. Většina z nás si jej chce vyplnit vhodně a také, pokud možno, smysluplně. Stejně tak i handicapovaní jedinci. Možnosti se samozřejmě liší, ale i specifické potřeby je možné uspokojit. Zaměřila jsem se na společnost „Handicap(?)“ Zlín, která pomáhá postiženým občanům již 20 let usnadňovat, ale i zpříjemňovat nejen jejich volný čas.

„Handicap(?)“ Zlín je humanitním sdružením, které bylo založeno v roce 1992 z potřeb samotných postižených občanů města Zlína. Ročně sdružuje 200 členů, především se zdravotním postižením. Pro své členy a klienty zajišťuje široké spektrum aktivit a služeb, a to prostřednictvím stálých zaměstnanců (vedoucí projektů, dispečer, osobní asistenti, řidiči, účetní) a dobrovolníků (vedoucí na pobytových a jiných akcích, osobní asistenti)

Osobní asistence je směřována pro tělesně postižené, chronicky nemocné a seniory. Jejím cílem je, aby tito lidé mohli žít běžným životem svých vrstevníků a zároveň i ve svém přirozeném prostředí. Mezi základní činnosti patří např. pomoc při osobní hygieně, zajištění potravy aj.

Posláním dopravní služby je přeprava imobilních osob tzv. „ode dveřím ke dveřím“ za pomocí vozidel např. s nájezdovou rampou.

Klub mládeže a dětí nabízí občanům aktivizační a letní integrační tábory, klubovou činnost v 6 kroužcích (výtvarný – Nenuda, arteterapeutický – Áčko, taneční – Orientálky, sportovně hravý – Zetko, divadelní, keramický). Cílovou skupinou jsou děti a mládež s tělesným postižením, s mentálním postižením, s chronickým onemocněním, s kombinovanými vadami a děti bez postižení – sourozenci a vrstevníci postižených dětí ve věku od 6 do 26 let.

Sportovní klub zdravotně postižených je další službou, kterou „Handicap(?)“ Zlín nabízí. Cílem tohoto klubu je nabídnout zrakově postiženým možnost aktivně naplnit volný čas pravidelnou sportovní činností. Těmito aktivitami jsou: kuželky, bowling a zvuková střelba.

 

Hlavním cílem a posláním „Handicapu(?)“  Zlín je tedy podporovat pracovní a společenské aktivity lidí se zdravotním postižením, usilovat o zlepšování jejich životních podmínek a hledat cesty, jak bourat bariéry mezi lidmi.

 

Zdroj:

http://www.handicap.cz/

Autor: Lucie Stoppaniová

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2012/02/volny-cas-pro-handicapovane-ve-zline/

    11 pings

    Skip to comment form

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *