«

»

Print this Příspěvek

Možnosti pohybových a sportovních aktivit pro vozíčkáře na území Moravskoslezského kraje

Kde začít? Jsem vozíčkář, už se mi daří fungovat doma i mimo něj, vracím se do života, který jsem před tím díky zranění opustil. Co teď? Dříve jsem sportoval, chci začít znova. Jen tak, sám pro sebe, pro radost, pro zaplnění volného času, zlepšení fyzické kondice. Mám internet… dostupné informace z tepla mého vozíku. Kde ale začít hledat, kde najít nějakou organizaci, která by mi pomohla a něco nabídla? Která by mi poskytla erudovaného terenéra pro danou aktivitu? Začínám stránkou Moravskoslezského kraje – prohledávám sekce, nenalézám. Nebo lépe řečeno nalézám, ale jen pro zdravé. Kola mého vozíku se zdají být překážkou v 90 % uvedených aktivitách sportovního charakteru. Hledám dále a po dlouhé chvíli nalézám odkaz na Ostravskou organizaci vozíčkářů. Tato organizace nabízí různé varianty sportovního vyžití – jednak v podobě sportovní rehabilitace a dále v podobě rekondičních pobytů.

Sportovní rehabilitace je průběžný projekt, který se realizuje minimálně 6x ročně a je možností pro vozíčkáře či jinak handicapované dozvědět se a hlavně si prakticky vyzkoušet sporty, vhodné dle druhu postižení. Realizace probíhá formou setkání, kdy každé je zaměřeno na jiné sportovní odvětví: basketbal, quadruragby, stolní tenis, lukostřelba, boccia, florbal, kuželky, závěsné kuželky. Člověk uvidí ukázky sportovního vyžití, které může využít i účastník s minimální možností pohybu. Během každého setkání je zajištěn doprovod, který s těžce tělesně postiženými pracuje a má v této oblasti zkušenosti. Tito pracovníci zabezpečují veškerou péči pro vozíčkáře. Zabezpečují pomoc i při sportovní činnosti i v jakékoliv situaci, s kterou se vozíčkáři dosud neměli možnost setkat. Na každém setkání jsou zajištěni jeden až dva sportovní instruktoři z řad vozíčkářů, aktivních sportovců, reprezentantů, kteří mají s danou sportovní aktivitou bohaté zkušenosti a mohou tak člověka nejlépe vtáhnout a motivovat pro danou činnost. Jsou to např. Hüner Martin – quadruragby, závěsné kuželky, Dvořák Tomáš – basketbal, Ermis Pavel (reprezentant) – quadruragby, florbal, kuželky, Klich Jiří (reprezentant), účastník Světových her na Novém Zélandu a paralympiády v Austrálii – lukostřelba, florbal.

Rekondiční pobyty jsou organizací realizovány v létě na dobu 10 dní a jsou možností pro vozíčkáře vyzkoušet si pobyt mimo rodinu a domácí prostředí při realizaci různých pohybových aktivit – dechová cvičení v rámci jógy a strečinku, fyzioterapeutická cvičení, jsou organizovány sportovní turnaje (stolní tenis, kulečník, šachy, boccia, podkovy, kuličky apod. dle zájmu) a různé společenské hry, táborové ohně atd..

Nabídka skutečně pestrá. Člověk, který má sport rád, rád vyhledává různé varianty – pro něj je na území města Ostravy rozhodně velké pole působnosti.

A co když rád plavu? Ale…no, přece jenom, před zraněním jsem měl zdravé nohy a plavání nebylo problém. Ale teď? Jak se dostanu do bazénu? Kdo mě naučí pracovat s tělem ve vodě, když se tolik změnilo. Právě plaváním se na území města Ostravy zabývá organizace SK KONTAKT Ostrava. Toto sdružení je místem, kde se člověk po úraze může naučit znovu pracovat se svým tělem ve vodě, začít skutečně kondičně i sportovně plavat a hlavně se naučit, jak se sám o sebe postarat na bazéně, jak překonat bariéry a vyrazit na bazén ve volném čase i sám.

 

No a co dále? Co se nabízí člověku, který byl vášnivým cyklistou, nebo jedincem, který vyhledával i adrenalinové aktivity? Tady se objevuje další organizace Sportovní klub vozíčkářů Frýdek Místek, který má ve své nabídce skutečně širokou škálu aktivit pro adrenalináře na vozíku, ale také pro vozíčkáře a jejich rodiny, pro děcka s DMO. Najdete u nich nabídku od handbikových výletů kolem Dunaje až po blokart, kiteboard nebo paragliding.  Tento klub v minulosti vyprodukoval profesionální hráče basketbalu na vozíku. Vybudoval centrum, které v Místku pomáhá mimo jiné i službou speciální dopravy pro zdravotně postižené děti, ale také se snaží s pomocí Nadace Charty 77 vzdělávat širokou veřejnost v oblasti ovládaní základních programů osobního počítače. V současnosti se snaží organizovat akce, které si budou v sobě nosit pod názvem ZÁŽITEK nejen jeho těžce zdravotně postižení účastníci z řad dětí, ale i ostatní členové rodiny. Klub chce produkovat akce, při kterých si všichni skvěle aktivně odpočinou.

Tento klub se však nezaměřuje jen na lidi na vozíku, ale také na děti s DMO, které v určitém věku taky mají potřebu se vydovádět, začít něco divokého. Právě pro ně pořádají akce zvané Hendikemp, jejichž náplní je drancování kraje na čtyřkolkách, možnost se svést na vojenské motorce s pásy místo zadního kola, amerických džípech z 2.světové války, na náklaďáku české výroby Praga a dalších zajímavých strojích.

Spokojeně odcházím od ineternetu, zvedám telefon a jdu si naplánovat aktivní odpočinek na celý rok….

 

Autor: Kateřina Ševčíková

 

Referenční zdroje:

 http://www.vozickari-ostrava.cz/

http://www.skvfm.com

http://www.blokart.cz/

www.kontaktbb.cz

http://www.kr-moravskoslezsky.cz

 

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/11/moznosti-pohybovych-a-sportovnich-aktivit-pro-vozickare-na-uzemi-moravskoslezskeho-kraje/

    12 pings

    Skip to comment form

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *