Příměstský tábor – trend z přírody do měst

Je to už dlouhodobý trend přesouvat tábory a podobné vícedenní akce co nejblíže k jejich účastníkům. O oblíbenosti akcí typu příměstských táborů, mluví sám fakt, že nám po celé ČR rostou jak houby po dešti. Důvodů může být více, ale jistě převažuje kombinace atraktivního programu s jednoduchou dostupností (a to především finanční). Například v Praze 11 – Jižní Město se příměstských táborů zúčastnilo od roku 2008, kdy se tábory začaly pořádat, více než 7000 účastníku. Když už jsme u našeho hlavního města, tak Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy letošní prázdniny pořádal 29 příměstských táborů s velmi různorodým programem.

Obdobný zájem i podporu ze strany města ve formě dotací, můžeme nalézt i v dalších městech a krajích. Například rekreační středisko Ikaria Březůvky u Zlína pořádal letošní prázdniny 8 turnusů příměstských táborů! Nejiné to je i ve Středisku volného času Asterix v Havířově, kde si děti mohly vybírat mezi 7 turnusy. Že ale příměstské tábory nejsou doménou jen velkých aglomerací a tradičních pořadatelů jako je Domov dětí a mládeže a různých velkých středisek, dokázala Církev bratrská v Letovicích a její teenagerovský klub Wembloud (www.wembloud.net).

Tento klub středoškoláků a vysokoškoláků s dlouholetou tradicí, pořádající během roku i další akce, se může pyšnit 11-ti letou historií English campů. Tedy týdenních akcí za účasti několika desítek Američanů, kde má účastník možnost přiučit se angličtinu a zároveň prožít opravdu nevšední zážitky. Tuto dlouhou historii ovšem letos poprvé porušili. A to právě kvůli tomu, že se rozhodli přesunout se z hor, kde se obvykle tento English Camp pořádal, přímo do města Letovice a uspořádat odvážný projekt s názvem LetFest.

Pokud máte za to, že na příměstský tábor patří pouze děti školou povinné, tak v tomto případě jste se velmi spletli. Pořadatelé LetFestu mysleli opravdu na všechny: od dětí už od 2 let až po dospělé! Díky tomu se mohli účastnit i rodiče s malými dětmi a pro dospělé byly připraveny nejrůznější aktivity (od angličtiny, sportu přes semináře a přednášky s diskuzí).

LetFest ve zkratce můžeme charakterizovat jako týdenní multižánrový festival s pestrou nabídkou aktivit jako jsou sporty, tanec, angličtina a LetSing. U toho to ovšem ještě nekončí. Účastníky čekalo dále několik koncertů, seminářů o různých tématech, letní kino, noční hra, workshopy, ohňostroj… Pokud by to někomu z vás stále připadalo málo, tak navíc se této akce účastnilo více jak dvě desítky hostů z USA a Velké Británie. A toto vše byste dostali namixované v jednom balíčku téměř před vaším domem za 1400 Kč a bylo by jen na vás, čeho se zúčastníte a čeho ne. Je opravdu třeba se ještě ptát, proč jsou příměstské tábory tak atraktivní? J

Přes všechny zřejmé výhody příměstských táborů a jejich velkou a různorodou nabídku, jak bylo ukázáno i na novém projektu LetFest, je třeba pamatovat na to, co řekla o příměstských táborech psycholožka Markéta Kavale:

„Příměstské tábory nejsou podle mého názoru alternativou k letním táborům. Od nich očekáváme něco jiného a sama za sebe musím říci, že jako matka bez babiček jsem z jejich zavedení nadšená. Tam nejde o to, že se dítě trénuje v samostatnosti, ale o to, že každý den prožije jiné dobrodružství a odpoledne se pak vrací domů. Může rodičům bezprostředně vyprávět o všem, co prožilo. Dle mého jsou příměstské tábory skvělý nápad.“

 

Autor: Jan Hronek

 

ZDROJE:

http://www.metropol.cz/zpravy/lifestyle/primestske-tabory-pro-deti-z-jizniho-mesta/

http://www.novinky.cz/zena/deti/235242-letni-tabory-klasicky-i-netradicne.html

http://www.ikaria-zlin.estranky.cz

http://www.asterix-havirov.cz/

http://zpravy.idnes.cz/rano-na-tabor-vecer-domu-primestske-tabory-vytlacily-klasiku-pod-stanem-1ol-/domaci.aspx?c=A100723_144611_domaci_bar

http://www.infoportaly.cz/karvinsko/havirov/4341-rekordni-pocet-deti-si-v-havirove-uziva-primestske-tabory

www.letfest.cz

 

 

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/09/primestsky-tabor-trend-z-prirody-do-mest/

4 komentáře

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Jana Fábryová on 28.12.2011 at 11:51
  • Reakce

  Příměststké tábory jsou poměrně novým fenoménem a skvěle se ujaly. Asi každé dítě si přeje jet na „opravdový“ tábor, kde zažije dobrodružství nejen ve dne, ale i v noci, kde se osamostatní a kde bude muset „přežít“ několik dnů bez svých rodičů. Je ideální, alepoň jeden klasický tábor během prázdnin dětem dopřát. Ani finance, ani psychika dítěte však neumožňuje nasázet dítěti jeden letní tábor za druhým, abychom dítě někde „upíchli“ v době, kdy ono má prázdniny a my musíme chodit do práce. A právě zde se přímestský tábor jeví jako ideální forma a má hned několik výhod. Jednou z nich je, že je bývá situovaný poměrně blízko měst a proto není problém, aby zde rodiče své dítě ráno dovezli a večer si jej opět vyzvedli. Další výhodou je cena, protože dítě nepotřebuje ubytování. V neposlední řadě je výhodou velký výběr druhu táboru podle zájmů dítěte. Mohu doporučit např. příměstský tábor v Lanovém centru na Mladcové ve Zlíně.
  Příměstské tábory jsou skvělým řešením toho, jak dopřát dětem, aby si prázdniny užili naplno.

  • Krejčová Alena APA on 28.12.2011 at 19:43
  • Reakce

  Článek nastiňuje možnosti , které příměstské tábory umožňují. Je to zábava ,pohyb, kolektiv vrstevníků, široké spektrum aktivit pro malé i dospívající.
  Mám osobní zkušenosti s příměstskými tábora na Zlínsku a vítám je jako alternativu trávení prázdnin mé dcery. Bohužel né vždy je to tak ,jak se slibuje na barevných letáčcích zvoucích na fantastické zážitky. Tábory jsou opravdu zaštítěny lidmi s požadovaným vzděláním, ale děti hlídají mnohdy studentky na brigádě, které si potřebují přivydělat. Keramický kroužek vede děvče co zná keramiku z hrnku na kávu a taneční kroužek pro změnu někdo kdo rád tančí, ale o zdravém a vhodném pohybu o děti nemá ponětí.
  Opravdu je nutné pečlivě vybírat a dbát na doporučení rodičů.

  • Zuzana Vosmíková on 30.12.2011 at 16:43
  • Reakce

  Doby, kdy jsme jezdili o prázdninách na tábory na 3 týdny jsou asi nenávratně pryč. Proto rodiče volí možnost např. jednoho týdenního táboru a příměstské tábory. Znám spousty rodičů, kteří své dítě nemají o prázdninách „kam dát“. Proto využívají možnosti, které příměstský tábor nabízí. Je důležité pečlivě vybírat a dát i na názory ostatních rodičů, protože ne všechny nabízené tábory jsou kvalitně zajištěné. Přeji všem dětem, kteří využívají příměstské tábory hodně spokojenosti a užívání prázdniny naplno.

 1. Příměstské tábory jsou určitě zajímavým nápadem, co se týče možnosti nejrůznějších aktivit. Avšak podle mého názoru jsou letní tábory nenahraditelné. Dítě, které tráví celý rok ve městě,by mělo mít možnost alespoň pár týdnů strávit v čisté přírodě, bez automobilů a dalších vymožeností. Také mi nepříjde z psychologického hlediska zdravé, aby se dítě vracelo z tábora každý večer k rodičům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.