«

»

Print this Příspěvek

Lysá hora – symbol Beskyd

 Lysá hora je nejen nejvyšší hora Beskyd, ale i všechno co si dokážete představit.

Je to  místo s bohatou historií (v historických pramenech jsou zmínky o Lysé hoře již v roce 1261 jako Lissa huera), ale i s tajemným nádechem,protože k samému vrcholu Lysé hory,dříve Gigula,se váže mnoho pověstí,můžete se vydat například po stopách zbojníka Ondráše a hledat jeho poklad,který je ukrytý v jeskyních uvnitř hory. Lysou horu si oblíbil i básník Petr Bezruč,který zde měl usedlost a do velmi vysokého věku podnikal „výplazy“ na Lysou horu.

 I teď má Lysá hora pro mnoho turistů a návštěvníků obrovský a téměř kultovní význam.

1. ledna 1981 vznikl Klub přátel Lysé hory, kterým se říká lysaři, kteří dobývají vrchol Lysé hory za každého počasí a jsou známí svou srdečností a družností.

Pocit,který máte,když vystoupíte na vrchol této 1323 metrů vysoké královny Moravskoslezských Beskyd se téměř nedá popsat.Nejen,že uděláte něco pro své zdraví a duševní pohodu, ale strávíte den v krásném prostředí v unikátní přírodě a odměnou Vám

budou krásné výhledy z tohoto vrcholu Beskyd,na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholku Lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba, horská chata SKI, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák.

 

Neexistuje roční období,kdy by byla Lysá hora neatraktivním cílem.Můžete se sem vydat pěšky,na kole a v zimě na lyžích.

 

Pokud se rozhodnete pokořit nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd pěšky, pak si můžete vybrat z mnoha možností  s přihlédnutím k Vaší fyzické kondici. Můžete se vydat třeba z Ostravice po trase Bezručova výplazu,asi 8,5 km. Poněkud náročnější šesti kilometrová trasa vede z Krásné ,pokud zrovna nemáte kondici,nebo sebou máte děti je pro vás ideální trasa z Visalají s nejmenším převýšením.

Dalšími výchozími místy jsou Malenovice,Pražmo,,Frýdlant nad Ostravicí přehrada Šance a další.Více informací o možnostech výstupů získáte na stránkách klubu českých turistů

Věřte,že většina těch,kteří na lysou horu jednou vyjdou se sem vracejí po jiných a jiných trasách a stále objevují nová kouzla této magické hory.

 

Na kole se na Lysou horu dostanete nejlépe z Papežova po asfaltce,ale je třeba si uvědomit,že jde fyzicky poměrně náročnou aktivitu.

 

Zima na Lysé hoře je dalším kouzelným obdobím,jen je třeba si uvědomit,že příroda zde dokáže být drsná a je počítat s tím,že se vydáváte opravdu do hor a určitě nepodcenit výbavu a zhodnotit svou kondici.

Lysá hora je v zimě mekkou skialpinistů,ale i běžkařů a sjezdařů,i když po uzavření velké (1320 metrů)sjezdovky v roce 2000 na popud CHKO Beskydy se tady jedná o lyžování spíš pro rodiny s dětmi a rekreační.V provozu je sjezdovka dlouhá 380 metrů s převýšením 67 metrů.Výhodou je přírodní sníh,který je zde stabilně od listopadu do dubna.

 

Pro běžkaře jsou k dispozici tři základní trasy – Lysohorské magistrály 1A,1Ba 1C.Přičemž nejpoužívanější je trasa 1A z Krásné – Papežova dlouhá necelých 8,5 km s převýšením 800 metrů. Trasa 1B je dlouhá necelých 12 km s převýšení 700 metrů a začíná na Albínově náměstí nad Dřevjankou u Zbuja. Vede úbočím Lysé hory okolo mohyly Ivančena na Zimný, kde navazuje na trasu 1A. Lysohorská magistrála 1C vede z  Bílého kříže přes Visalaje, Muroňku a Pasičky. Všechny trasy jsou pravidelně upravovány a dobře značeny.

 

Lysá hora nabízí mnoho druhů zážitku a vyžití v každém ročním období a určitě stojí, v dnešní uspěchané době, za trochu té námahy.Každý si musí uvědomit,že život člověka se neskládá jen z práce a starostí o rodinu,případně zábavy, každý musí nebo by měl myslet na regeneraci těla i duše,na rekreaci,která by měla být součástí života každého jedince.

 

Autor: Dagmar Procházková

 

Zdroj: http://www.lysahora.cz/

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/09/lysa-hora-symbol-beskyd/

    8 pings

    Skip to comment form

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *