«

»

Print this Příspěvek

Olomoucký zimní stadion opravit či postavit nový?

V zimě 2010 uplynulo dvaašedesát let od chvíle, kdy byl slavnostně zahájen provoz na olomouckém zimním stadionu. Přesně 25. ledna 1948 spatřila světlo světa sedmá umělá ledová plocha v tehdejším Československu, když prvenství drží pražská Štvanice. V současnosti jsou v Olomouckém kraji zimní stadióny také v Přerově, Prostějově, Šumperku, Uničově a ve Šternberku. Na olomouckém stadionu se dlouhá léta úspěšně hrála druhá nejvyšší soutěž a značka Moravia vešla do povědomí nejenom obyvatel města a při skandování přetrvala i přes pozdější různá pojmenování klubu až dodnes. Nechyběly ani roky extraligy s největším úspěchem v podobě titulu mistra České republiky. Stadion na první pohled nevypadá příliš moderně. Kapacity stadionu jsou 5300 míst, z toho 3.800 k sezení a 1.500 na stání. Stadion byl v roce 1966 zastřešen a ledová plocha byla rekonstruována v roce 2006. Nyní stadion čeká na generální rekonstrukci, všechny karty v ruce mají majitelé klubu a zastupitelé z magistrátu.

Pokud se magistrát nedohodne na opravě stadionu s majiteli klubu, chystá se postavit zbrusu nový stadion. K rychlému řešení tlačí i petice, kterou už podepsalo více než dva tisíce lidí. Radní vybírali mezi Sochorovými kasárnami, Velkomoravskou nebo Rolsberskou ulicí, lokalitou zvanou cihelna a Pražskou ulicí. Zvítězila oblast Pražská-východ. Zde má město velké portfolio pozemků a dopravní infrastruktura toto řešení ještě zvýhodňuje. Rekonstrukci zimního stadionu v Olomouci připravuje už třetí politická reprezentace města. Ještě před pěti lety radní chtěli přestavět stadion na multifunkční halu za půldruhé miliardy korun. V dnešní těžké ekonomické době se od tohoto plánu opustilo, a po důkladných analýzách a rozborech by rekonstrukce vyšla zhruba na 550 mil. Kč. Stadion patří Olomouci od roku 2004, kdy halu koupila v dražbě přibližně za 11 milionů korun. Na komplikovaných majetkoprávních vztazích na pozemcích okolo stadionu se podepsaly i machinace, za kterými stáli bývalí funkcionáři HC Olomouc.

 Teď se naskýtá otázka, zda nepostavit za stejné peníze nový stadion, nebo překonat překážky s rekonstrukcí stávajícího stadionu. Kdyby se postavil nový stadion, asi by to byla velká vizitka města Olomouce ale na druhou stranu co by pak čekalo ten „starý stadion? „.

 Autor: Matěj Sedláček

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/06/olomoucky-zimni-stadion-opravit-ci-postavit-novy/

    4 pings

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *