Olomoucký zimní stadion opravit či postavit nový?

V zimě 2010 uplynulo dvaašedesát let od chvíle, kdy byl slavnostně zahájen provoz na olomouckém zimním stadionu. Přesně 25. ledna 1948 spatřila světlo světa sedmá umělá ledová plocha v tehdejším Československu, když prvenství drží pražská Štvanice. V současnosti jsou v Olomouckém kraji zimní stadióny také v Přerově, Prostějově, Šumperku, Uničově a ve Šternberku. Na olomouckém stadionu se dlouhá léta úspěšně hrála druhá nejvyšší soutěž a značka Moravia vešla do povědomí nejenom obyvatel města a při skandování přetrvala i přes pozdější různá pojmenování klubu až dodnes. Nechyběly ani roky extraligy s největším úspěchem v podobě titulu mistra České republiky. Stadion na první pohled nevypadá příliš moderně. Kapacity stadionu jsou 5300 míst, z toho 3.800 k sezení a 1.500 na stání. Stadion byl v roce 1966 zastřešen a ledová plocha byla rekonstruována v roce 2006. Nyní stadion čeká na generální rekonstrukci, všechny karty v ruce mají majitelé klubu a zastupitelé z magistrátu.

Pokud se magistrát nedohodne na opravě stadionu s majiteli klubu, chystá se postavit zbrusu nový stadion. K rychlému řešení tlačí i petice, kterou už podepsalo více než dva tisíce lidí. Radní vybírali mezi Sochorovými kasárnami, Velkomoravskou nebo Rolsberskou ulicí, lokalitou zvanou cihelna a Pražskou ulicí. Zvítězila oblast Pražská-východ. Zde má město velké portfolio pozemků a dopravní infrastruktura toto řešení ještě zvýhodňuje. Rekonstrukci zimního stadionu v Olomouci připravuje už třetí politická reprezentace města. Ještě před pěti lety radní chtěli přestavět stadion na multifunkční halu za půldruhé miliardy korun. V dnešní těžké ekonomické době se od tohoto plánu opustilo, a po důkladných analýzách a rozborech by rekonstrukce vyšla zhruba na 550 mil. Kč. Stadion patří Olomouci od roku 2004, kdy halu koupila v dražbě přibližně za 11 milionů korun. Na komplikovaných majetkoprávních vztazích na pozemcích okolo stadionu se podepsaly i machinace, za kterými stáli bývalí funkcionáři HC Olomouc.

 Teď se naskýtá otázka, zda nepostavit za stejné peníze nový stadion, nebo překonat překážky s rekonstrukcí stávajícího stadionu. Kdyby se postavil nový stadion, asi by to byla velká vizitka města Olomouce ale na druhou stranu co by pak čekalo ten „starý stadion? „.

 Autor: Matěj Sedláček

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/06/olomoucky-zimni-stadion-opravit-ci-postavit-novy/

4 komentáře

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Stanislav Vašátko REK on 24.5.2013 at 12:14
  • Reakce

  Věřím, že město tak velké jako Olomouc by měl mít vlastní hokejový stadion na úrovni, zvláště s týmem na relativně vysoké úrovni. Zároveň se ale domnívám, že jedno účelová stavba jako je ledová plocha má v dnešní době opravdu využití už jen pro hokej, popřípadě krasobruslení či veřejné bruslení. Ideální řešení by bylo samozřejmě ponechat stávající halu, ale zasadit ji jakýsi punc univerzálnosti. Naskýtá se tak využití nejen pro sporty na ledě, ale i koncerty, kryté výstavní plochy, halové turnaje jiných sportů, a podobně.

  • David Kuch on 26.5.2013 at 14:44
  • Reakce

  Olomouc odehrála v dnešní sezoně neúspěšně baráž o extraligu, tedy nejvyšší soutěž v ČR. Osobně si myslím, že pokud se Olomouci nepodaří v nadcházejících letech probojovat do extraligy, tak nová multifunkční aréna jako je např. v Pardubicích nebo v Liberci, v Olomouci nevyroste, protože se nepodaří sehnat investory tak nákladné stavby.

  • Tomáš Polcar on 26.5.2013 at 21:41
  • Reakce

  Osobně si myslím, že rekonstrukce stávájící haly v Olomouci vyjde na méně peněž, než výstavba nové haly. Ale zase je třeba vzít v úvahu, že po rekonstrukci bude hala například pořád menší než případně nově vystavěná, nebo budou určité problémy s rekonstrukcí. Podle mě má ale zase starý zimní stadion už nějakou historii a s kterou je spjat. Na druhou stranu Olomouc hraje výborně hokej v 1. lize a pokud se dostane do extraligy, nemusela by stávající hala stačit.

  • Martin Lukeš (TUL) on 2.6.2013 at 16:55
  • Reakce

  Nejspíš už je čas na výstavbu nové multifunční arény, ačkoliv to bude velmi finančně náročné, bude zapotřebí sehnat investory a sponzory a přesvědčit představitelé města, že je to správný krok. „Stará aréna“ by mohla sloužit dále, rychlobruslení, kraslobruslení, bruslení pro veřejnost. A když se podaří hokejové Olomouci stabilizovat kádr a vhodně doplnit, tak myslím, že má velkou šanci postoupit do extraligu už tento ročník k tomu neměli daleko (Olomouc hrála baráž o nejvyšší hokejovou soutěž).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.