«

»

Print this Příspěvek

Akce Bílý Kámen

Blíží se nám kvapem léto a s ním jako každoročně proběhla ojedinělá cykloturistická akce „Bílý kámen 2011“ pořádaná již tradičně 1. května.

Tato akce pořádaná městem Velká Bystřice spolu s místním Auto-velo-klubem nám již po osmnácté v krásném prostředí oderských vrchů umožnila poznání zajímavých míst jinak celoročně uzavřeného vojenského prostoru Libavá.

I letos je stejně jako loni byla účast na akci vázána pro cyklisty podmínkou, že budou mít po dobu pohybu po VVP cyklistickou přilbu, jedná se o  nařízení přednosty vojenského újezdu Libavá k ochraně zdraví a životů účastníků po řadě nehod, při nichž došlo opakovaně ke zranění hlav cyklistů a pod touto podmínkou je Bílý kámen povolen.

Bílokameňákům bohužel již druhý rok nepřálo počasí, které i tentokrát zradilo pořadatele i návštěvníky trvalým deštěm od brzkého rána až do druhé hodiny odpolední.

Přes nepřízeň počasí na akci přijelo z mnoha míst republiky mnoho skalních cyklistů a turistů. I když několik set z nich čekalo před vstupními prostory několik hodin na zlepšení počasí a nakonec do vojenského prostoru vůbec nevjeli, ti skalní si ani tento ročník nenechali vzít a do deště náležitě vybaveni (nebo i nevybaveni stejně jako já) vjeli v úctyhodných počtech. Jak jsem se již zmínil, byl jsem jedním ze skoro dvoutisíc cyklistů a turistů, kteří se i přes deštivé počasí rozhodli si tuto akci užít.

Můj příspěvek by ale měl být spíše pozvánkou na letos premiérově pořádaný druhý, „letní“ Bílý kámen, který se uskuteční v sobotu 27. srpna.

Letitá touha pořadatelů a především cykloturistů se konečně naplnila a počínaje letoškem  se jedou Kameny dva. Cyklistická veřejnost po této možnosti léta prahla, protože projíždění vojenského prostoru v pozdním létě má svůj nesporný půvab – zcela jiný od toho prvomájově jarního.

I letos tu byla možnost navštívit Bílý kámen formou autokarového zájezdu. Záměr je otevřít vojenský prostor i pro starší spoluobčany nebo rodiny s menšími dětmi.

Autokar s průvodcem projíždí postupně vojenský prostor s osmi zastávkami, na kterých účastníci postupně navštíví zajímavá místa a objekty, krátkou procházkou vystoupí na legendami opředené skalisko Bílý kámen, prohlédnou si z výšiny doslova prérijní pláně taktického cvičiště mezi Jestřabím a Nepřívazy, další zastávka je u zámečku Bores (přezdívanému Čepičkova vila), zde si prohlédnou památníček na místě zlikvidované obce Velká Střelná, navštíví generálskou pozorovatelnu součinnostní střelnice. V Městě Libavá pak navštíví odsvěcený libavský kostel, větrný mlýn a památník založení útvarů PTP, navštíví Starou Vodu, kde si prohlédnou i interiéry unikátního starovodského kostela se zbytky kláštera a podniknou procházku ke Královskému prameni, vyvěrajícího v nedávno krásně rekonstruované kapličce. Celý zájezd poté ukončí výšlapem k prameni řeky Odry.

Bližší informace o přípravě letní akce se můžete  dovědět především na specielním „kamenickém“ webu  www.akcebilykamen.cz , který poskytuje souhrnné informace z historie Kamene, nejnovější zprávy, fotografie a zájemcům umožňuje téměř přímou konverzaci s pořadateli.

Vezměte prosím tento článek jako pozvánku k již avízovanému letnímu Kameni, který se bude konat v sobotu 27. srpna.

Autor: Pavel Kuba

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2011/05/akce-bily-kamen/

    28 pings

    Skip to comment form

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *