S malými dětmi v Olomouci na bazén nechoďte

Možná se divíte názvu tohoto článku, zvláště pokud víte, že jeho autorkou je studentka oboru Pedagogika volného času. Přece bych měla vybízet k jeho návštěvě, jelikož plavání je sport prospěšný, jako varianta trávení volného času je (nejen) mezi rodiči s dětmi jednoznačně oblíbený a co si budeme povídat – děti vodu milují!

K napsání tohoto článku mě navedla osobní zkušenost z letošní zimy. Sama mám malé dítě a v zimě je možnost trávení volného času venku přece jen zčásti omezená, zvláště pokud mrzne, takže jsme se s kamarády dohodli, že vezmeme děti v Olomouci na bazén. Je tam dětský bazének, kde je sice pro naše ratolesti dost vody, ale za asistence dospělých by se vyřádily, zvláště když naše děti již v půl roce svého života plavaly v kurzech pro kojence a batolata.

Vnímaví čtenáři  již nejspíše zaznamenali, že jsem v předchozí větě použila podmiňovací způsob slovesa „vyřádily by se“. Ano, na bazén jsme totiž k velké radosti dětí dorazili, ale paní na pokladně naši radost zchladila informací, že děti ve věku do 3 let na bazén nesmí!

Musím přiznat, že mě tato informace dost (nemile) překvapila, protože si ještě pamatuji, že jsem byla před lety na bazéně se svou neteří a ta rozhodně tehdy ještě 3 roky neměla. Zpětně jsem pátrala na webových stránkách plaveckého bazénu a skutečně jsem našla informaci, že dětský bazén je určen dětem od 3 do 6 let, ale očekávala bych informaci, že děti do 3 let na krytý bazén vůbec nesmí, například v základních informacích a také na nástěnce u bazénu, kde jsme ji marně hledali.

Každopádně si říkám, co nutí vedení plaveckého bazénu k tomuto rozhodnutí (počítám, že nějaké hygienické normy pro plavání nejmenších dětí, i když tomu pro změnu nenasvědčuje fakt, že např. v Litovli se s dětmi plave v naprosto srovnatelných, ne-li horších podmínkách…). Rozhodně tím přicházejí o řadu klientů a hlavně o sympatie nás – rodičů malých dětí, kterým záleží na tom, aby měly naše děti pozitivní vztah k aktivnímu trávení volného času již od nejútlejšího věku… aneb co se v mládí naučíš…

Ale aby tento článek nevyzněl úplně negativně – odpoledne toho únorového dne, kdy nás odmítli na plaveckém bazéně, jsme strávili s dětmi v olomouckém aquaparku, kde jsme si to báječně užili!

Plavání zdar!

Autor: Hana Mikešová

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/04/s-malymi-detmi-v-olomouci-na-bazen-nechodte/

7 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Hany on 19.4.2011 at 09:22
  • Reakce

  zdravim,
  by me zajimalo,kde teda funguje plavani pro batolata a nejmensi deti 🙂
  mam za to,ze kryte bazeny jsou pro vsechny.ve vyclenenych hodinach pro plavce, trenujici, verejnost a maminky s malyma detma v dopolednich hodinach v ramci Plavacku bo jak si to nazyvaji organizace vyucujici plavani s batolatama ci detma.
  nechapu a dost me to udivuje,ze neni navaznost z techto krouzku.ale nejvice me udivuje to,ze Olomouc neni clenem site zdravych mest.
  toz Plavani zdar

   • Hanka on 19.4.2011 at 12:57
   • Reakce

   No,v Olomouci je vice subjektu,ktere se soustreduji na plavani kojencu a batolat a jeden je v podstate v objektu bazenu. Ale nemuzes tam chodit „jen tak“ – musis si zaplatit kurz, kdy jedna lekce(pul hodiny) vychazi na cca 170Kc:(

  • Luci on 19.4.2011 at 13:24
  • Reakce

  jsem zila v domneni, ze Olomouc je clenem site zdravych mest. To jsem netusila, ze neni.
  Kazdopadne by mohli v nejakych mene vytizenych hodinach vyclenit prostor pro deti. Chapu, ze se asi boji toho, aby se jim tam nejaky prcek neutopil, ale jestli je dvoulety ci trilety, tak to uz je snad jedno ne?!

  • tycka on 27.4.2011 at 04:49
  • Reakce

  Hm, tomu se říká plavme pro radost! Na Omeze jsou již rodiče s dětmi také v určitém smyslu znevýhodněni, jelikož děti smí do mokré zóny jen od rána do cca 15h. Aquapark byl dle mého názoru budován cíleně pro rodiče s dětmi jakéhokoliv věku – takže propíraný aquapark není až tak špatný, že??

   • Hanka on 28.4.2011 at 13:26
   • Reakce

   Propíraný aquapark má spoustu nedokonalostí,ale co se týká podmínek pro rodiče s nejmenšími dětmi, nemá v Olomouci (aspoň o ní nevím) konkurenci…

  • Karkulka on 5.5.2011 at 20:44
  • Reakce

  Tak to je pro mě docela překvapení. Pokud si pamatuji, tak v létě je venkovní bazén plný maminek s dětmi. A rozhodně to nejsou děti starší 3 let. To mají jiná pravidla pro zimní období a jiná pro léto? Tím si rozhodně odrazují zákazníky. Nepředpokládám, že by se tam po čase vracely odmítnuté maminky s již odrostlejšími dětmi…

  • Kusnierzová Petra on 26.4.2012 at 08:36
  • Reakce

  To je velmi zajímavé, že děti mohou na bazén až od 3 let. Pamatuju si, že když jsem byla malá, u nás v Třinci to tak alespoň platilo, že jsme mohli do vody určitě jen do menšího bazénku, který byl určen přímo pro rodiče s dětmi. Možná tady to má své opodstatnění, bojí se, že by se malé děti utopily. To nevím, ale rozhodně bych s dětmi chodila alespoň do aquaparku, kde Vás pustili. Přece jen jak bylo zmíněno, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.