Areál sportů Bystročice

Areál sportů Bystročice se nachází v obci Bystročice vzdálené 5 kilometrů jižně od města Olomouc. Areál vznikl za podpory evropské unie z Regionálního operačního systému Střední Morava v roce 2009. Rozloha celého areálu včetně stávající sokolovny je cca 8500 m². K realizaci bylo využito dotace z Regionálního operačního systému Střední Morava ve výši 8.247.254,- Kč. 

základní kámen

                                                                              

V areálu se nachází centrální multifunkční hřiště, samostatný kurt pro tenis nebo nohejbal, dále pak minigolf a dětské hřiště. Součástí celého areálu je i budova sokolovny patřící T.J. Sokol Bystročice – Žerůvky. Provozovatelem celého areálu je obec Bystročice.

                                                                                           

Historie sokolovny spadá až do roku 1926, kdy byl položen základní kámen budovy. Pozemek na stavbu sokolovny daroval tehdejší starosta jednoty Jan Kovář z Žerůvek. Stavba byla realizována ze sbírky občanů obou obcí, příspěvků členů jednoty a místních řemeslníků pracujících jen za cenu materiálu. Slavnostní otevření sokolovny bylo v roce 1927 divadelním představením „Lucerna” od A. Jiráska a následující den byla sokolovna otevřena a byl zahájen oficiální provoz. Sokolovna původně sloužila cvičencům jednoty a divadelním představením.

 

oficiální otevření sokolovny

 

sokolovna – současnost

 V dnešní době je již sokolovna plně otevřena veřejnosti. V sokolovně je kromě velkého sálu s podiem i fitcentrum a v přilehlé budově je solárium, sauna a bar. Centrální multifunkční hřiště a kurt na tenis nebo nohejbal je pokryt umělým povrchem. V zimním období je centrální multifunkční hřiště za příznivého počasí využito jako plocha pro bruslení. Součástí areálu je dále stůl na stolní tenis, koše na basketball a U-rampa. Centrální multifunkční hřiště je volně přístupné bez poplatku, avšak tenisový kurt, minigolf, fitcentrum, solárium či sauna a sokolovna je zpoplatněna, jinak ostatní sportovní činnosti v areálu jsou zdarma.

 

 

Mezi aktivní sporty až donedávna patřila házená a to zhruba do roku 2003. První zmínka o házené je z roku 1931, kdy byl vůbec poprvé sehrán zápas v házené a v roce 1934 byl ustanoven odbor házené Sokola Bystročice, který sdružoval členy obou obcí. Růst popularity a házené vyvrcholil v roce 1956, kdy se dorostenci stali přeborníky tehdejší ČSR a v letech 1963 – 1964 hráli první ligu.

V současnosti je v budově sokolovny organizované cvičení pro ženy, které zajišťuje T.J. Sokol Bystročice – Žerůvky. Dále obec již několikrát pořádala turnaj v malé kopané a nohejbale. Od února bude i nové cvičení v budově sokolovny tzv. zumba, jednající se o dynamické tančící fitness cvičení s prvky aerobiku a latinskoamerických tanců.

Já sám Areál sportů Bystročice velmi rád navštěvuji, a proto ho vřele doporučuji všem sportovcům.                                                        

Autor: Jiří Dušek

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/02/areal-sportu-bystrocice/

1 komentář

    • Eva on 31.8.2016 at 16:19
    • Reakce

    Kdy se hraje mala kopana diky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.