«

»

Print this Příspěvek

Na běžky nejen do Jeseníků

Historie lyžování se datuje již tisíce let zpět. To si tehdy lidé uvědomili, že když si na nohy nasadí dva kusy správně tvarovaného dřeva, budou se na sněhu pohybovat mnohem rychleji než lovná zvěř v polích a lesích. Až o mnoho staletí později začaly armády používat lyžování jako způsob přesunu mužů po sněhu. Toto však stále nebylo považováno za sport až do 19. století. Lyže tedy existovala již v roce 5.000 před naším letopočtem, jak dokazují jeskynní malby v Norsku. Části lyže byly dokonce objeveny ve Švýcarských bažinách. Největší praktické využití lyží pro vojenské účely je spojeno s bitvou, ve které švédští vojáci dobyli město Trondheim, když přijeli dříve než Norové, kteří se tehdy přesouvali pěšky. Za úplně první závody v běžeckém lyžování je považována soutěž, která se uskutečnila v roce 1843 v norském Tromso. Po ní následoval první závod ve Finsku v roce 1865. Devatenáct let po tomto závodě se konal v severním Švédsku závod dlouhý 220 km, který vyhrál Lars Tuorda z Laponska v čase 22 hodin a 22 minut. Byl to první oficiálně měřený závod v běžeckém lyžování. V roce 1893 se v norském Holmenkollenu konaly první závody v běhu a skocích na lyžích v rámci Nordických her. Ve stejném roce se však již konaly první závody v běhu na lyžích ve střední Evropě a to v rakouském Mürzzuschlagu a v Jilemnici.

Běžecké lyžování se poprvé objevilo na olympijských hrách v Chamomix v roce 1924, kdy norský běžec Torleif Haug vyhrál všechny tři závody. První závod žen se konal až v roce 1952 v Oslu, a to na 10 km. Běh na lyžích prodělal významné změny v roce 1988 v Calgary, kde se objevila tehdy nová technika bruslení. Další inovací byl hromadný start, kdy mohli diváci vidět jak si závodníci vedou v reálném čase, místo po obvyklém distančním závodě, kdy závodníci startují ve 30 sekundových intervalech což bylo představeno na olympijských hrách v Salt Lake City stejně jako sprint.

A kdo by neměl chuť na vlastní kůži zkusit si běžecké lyžování třeba v Jeseníkách. Vždyť běh na lyžích je jednou z nejlepších možností jak příjemně strávit svůj volný čas pohybem na čerstvém vzduchu v zimě. V dnešní uspěchané době je potřeba načerpat ztracených sil a příjemně se uvolnit, případně i unavit, je-li to třeba. Mnoho lidí přes zimu hůře snáší kratší dny a s tím spojený nedostatek slunečních paprsků. Proto je potřeba vyrazit na hory a jít slunci „naproti“.  Pro turistické lyžování, ale i pro ty zdatnější běžce na lyžích je v Jeseníkách připraveno celkem 11 atraktivních běžeckých tras. Asi nejznámější je Jesenická magistrála, která svou délkou 58 km představuje to nejkrásnější z Jeseníků včetně nejvyšší hory Praděd. Začátek této trasy je na Ramzovském sedle ve výšce 740 m.n.m. a pokračuje přes Červenohorské sedlo, zmíněný Praděd, Jelení studánku, Skřítek a končí v Šumperku.

 

 

 Ovšem v Jeseníkách se dají vybrat i trasy méně náročné. Pro rodinu s dětmi se dají doporučit trasy na Revízu, kde se dá vybrat celkem ze šesti různých nádherných okruhů, kde si vybere opravdu každý. Trasy vedou opravdu překrásnou přírodou a když se vydaří počasí, není nic lepšího než vyrazit na běžky do přírody. Ale není to jen o přírodě a jejích krásách. Neméně důležité je, že pokud vyrazíte na běžky snižujete riziko nadváhy, obezity a jiných kardiovaskulárních onemocnění a to snad již stojí alespoň za úvahu, zda vyrazit na běžky. A nejen v Jeseníkách.

 

 Zdroje:

 www.jeseniky.net

Dokument Komise evropských společenství projednaný v Bruselu dne 11. 7. 2007

 Autor: Zdeněk Krejčí

Be Sociable, Share!

    Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2010/12/na-bezky-nejen-do-jeseniku/

    4 pings

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *