Kontroverzní brněnský orloj

 

Osmnáctého září roku 2010 byly na brněnském Náměstí svobody slavnostně odhaleny šesti metrové žulové hodiny Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka. Návrh těchto tvůrců vybrali brněnští radní dne 18.12.2007. Hodiny jsou vytvořeny na počest obrany Brna před Švédy. Odbíjejí „brněnské poledne“ vypuštěním kuličky v jedenáct hodin což připomíná obléhání města Švédy v roce 1645. Generál Torstenson se tehdy po čtyřech měsících bojů zavázal, že když nedobude město do poledne, odtáhne. Byl blízko úspěchu, když obránci Brna lstivě odbili z chrámu na Petrově poledne už v 11 hodin. Generál splnil závazek a s vojskem se stáhl. Každý den vypadne z dvaceti čtyř tunového, brněnského orloje skleněná kulička,  v mnoha barvách, jak v červeno-bílých barvách  symbolizujích město Brno až po kuličky pro významné události. Brňané si tak mohou ulovit i černou kuličku Torstenssonku. Ona skleněná kulička je odkazem na legendu, že velitele obléhající armády mohla zabít jen speciální skleněná kulka odlitá o půlnoci.

Podoba orloje, nerozpoznatelnost času i výrobní cena vyvolaly rozporuplné reakce. Nikdo si nepředstavoval, že na hodinách za cenu převyšující dvanáct milionů korun nerozpozná kolik je hodin, že to prakticky nepozná ani samotný autor a video kde odpovídá na prostou otázku kolik že je hodin oblétlo internet: „Teď je tady asi, moment… teď by mělo být půl jedné… teda půl dvanácté,“ zaostřoval na svůj výtvor Oldřich Rujbr při jeho slavnostním odhalení. Na internetových stránkách města se proto objevil podrobný návod doplněný o obrázky, který si může kdokoliv stáhnout a prostudovat. „Připravujeme také tisk informačních letáků, které budou naši pracovníci u hodin rozdávat kolemjdoucím,“ prozradil mluvčí brněnského Magistrátu Pavel Žára.  Avšak kdy budou letáčky hotové, se neví. Svým výrokem pobavil brněnský primátor Roman Onderka, jelikož podle něj mají Brňané možnost podívat se na své náramkové hodinky nebo na čas v mobilním telefonu.

Návod, jak na hodinách zjistit čas:

1. V horní části hodinového stroje je viditelná skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12  hodinových číslic, mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, třičtvrtě, celá), přičemž přesnost času je stoprocentní, protože hodiny jsou v  systému přenosu dlouhých vln z Frankfurtu.

2. Pokud jde o měření minut, je nad hlavní lupou umístěna menší lupa, tzv. minutovka, což je menší talířek, otáčející se a naklánějící se dle přibývajících minut v hodině.

3. Celý vrchní díl hodinového stroje se jednou za minutu otočí okolo celého náměstí Svobody, čímž divák získá možnost ze všech stran náměstí vidět, kolik je hodin.

Taktéž se vyrojilo mnoho fanouškovských stránek na sociálních sítích, jež komentují podobu i okolnosti okolo tohoto uměleckého artefaktu. Nadšený není ani starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka: „Kdyby to bylo na nás, asi bychom lépe zvážili podobu, co má na náměstí být. Je škoda, že s náměstím se nepracuje jako s celkem, ale vždy se tam nahodile něco umístí, toto je pak výsledek.“

Péče o hodiny bez odstraňování škod bude stát každoročně 720 tisíc korun, tato částka skýtá například čištění leštěné žuly pocházející z Jihoafrické republiky i kontrolu promazávání vnitřních součástí hodin. Město bude dále platit Technickým sítím za dohled nad tím, jestli hodiny správně fungují, veškeré závady jsou posílány textovou zprávou, jelikož stroj komunikuje prostřednictvím mobilního telefonu. Čas řídí procesor s vlastním časovým obvodem. Přesný čas mu určuje radiový vysílač z Frankfurtu. Přes sto tisíc korun ročně bude zaplaceno i za zálohy na elektřinu.

Co si o této „luxusní“ atrakci myslíte vy?

Autor: Zdenka Nováková

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2010/12/kontroverzni-brnensky-orloj/

2 komentáře

  • brnenskyorloj.info on 18.1.2011 at 16:38
  • Reakce

  Mně se hodinový stroj velice líbí. 🙂 Jednoduché a geniální dílo. Viz třeba brnenskyorloj.info

  • Simona on 10.5.2011 at 09:23
  • Reakce

  ten…….. je jako pěst na oko!:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.