«

»

Print this Příspěvek

Jednatřicetkát kolem Zeměkoule. Do práce na kole slaví rekord

Přes milión kilometrů se ujelo během května v rámci soutěže firem Do práce na kole a na svůj vlastní pohon by cyklisté jednatřicetkrát objeli Zeměkouli. Čtvrtý ročník soutěže byl rekordní: do klání se zapojilo 5768 lidí z devatenácti českých a moravských měst, čímž narostl počet účastníků o třetinu oproti minulému roku. Kdyby všichni zaměstnanci jeli sami do práce autem, vyprodukovali by tím 180 tun oxidu uhličitého, jenž způsobuje změny klimatu. Udělali ale také něco pro svoje zdraví. Díky tomu, že zvolili aktivní pohyb, spálili 40 gigakalorií. Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen se včera uskutečnilo v Praze a Brně.

Na včerejším slavnostním vyhlášení ve Stromovce se sešli soutěžící čtvrtého ročníku Do práce na kole. Do koly vyzdobeného prostoru venkovní restaurace Tiskárna na vzduchu si přišli pro atraktivní ceny. Čekaly na ně nové bicykly, helmy, poukazy a mnoho dalšího. První cenu za pravidelné dojíždění v Praze obdržel tým Čtrnáctka jede z MČ Praha 14, který byl vylosován ze všech týmů, které ujely alespoň dvě třetiny cest do práce. Teď se můžou radovat z poukazů do Lanového centra Proud nebo audioknih. Nejvýkonnější jezdec v Praze Milan Weinfurter našlapal během svých cest z Mladé Boleslavi 2367 kilometrů a nejlepší žena Markéta Koštejnová má na kontě 1213 kilometrů. Oba se teď můžou těšit na koncerty vážné hudby.

Ostře sledovanou kategorií se stal Cyklozaměstnavatel roku 2014, který byl letos poprvé vyhlášen také celorepublikově a hlavní cenou byl poukaz na městské kolo z unikátního konfigurátoru Kolosbikes.com. Firmou, která se nejlépe stará o své zaměstnance při dojíždění na kole, se stala jihlavská firma Bosch Diesel, jež nabízí svým zaměstnancům stojany, sprchy, sušáky, teambuildingové výlety a také poskytuje firemní kolo.

V Praze titul získala projektantská firma Deltaplan, která si odnesla stylové kolo Viaggio od Cyklospecialit. Pro své zaměstnance pořádá dokonce vlastní celoroční soutěž v počtu najetých kilometrů. Cenu přišla převzít Drahomíra Andresová ze společnosti Deltaplan. „Naše firma nás v jízdě na kole podporuje už dlouho. Ještě před tím, než se objevilo Do práce na kole, jsme v práci měli podobnou aktivitu. Soutěžíme od jara do podzimu v počtu najetých kilometrů a jako ceny dostáváme medovníky, ale hlavně jde o to se mezi sebou motivovat v dojíždění,“ řekla .

Mezi další kategorie patřila kreativita a soutěž o největší dopravní absurditu. V pražské části soutěže byl nejúspěšnější tým NeÚvěřitelní z Národního ústavu pro vzdělávání, kteří o dojíždění na kole natočili vtipné video. Jako největší dopravní absurditu vyhodnotil tým Auto*Matu příspěvek Tomáše Prouska, který vyfotil absurdně vypadající cyklistický stojan s nálepkou „Dekorace – neslouží k odkládání kol“. Vyhlášena byla také speciální cena sdružení Cyklisté sobě, která ohodnotila nejlepší podnět na zlepšení cyklistické infrastruktury.

Soutěžící se setkali na závěrečném vyhlášení v pražské Stromovce, kde byl kromě vyhlašování připraven kulturní program. Oceňování vítězů prokládali svými výstupy herci z improvizovaného divadla Just! Impro a swingoví tanečníci. O závěr se postaral známý rokenrolový DJ Tea Jay Ivo, který rozpohyboval namožené svaly cyklistů po namáhavém měsíci. Do práce na kole 2014 dospělo ke svému závěru, těšíme se na další ročník!

Permanent link to this article: https://www.vemeste.cz/2014/06/jednatricetkat-kolem-zemekoule-do-prace-na-kole-slavi-rekord/