Zumba – módní hit nebo chuť změnit styl aerobiku

Zumba kombinuje zábavné s efektivním… Používá se latinsko- americká, fitness a mezinárodní hudba. Na hudební motivy jsou motivy taneční, takže cílem není si počítat, ale poslouchat hudbu. Tento druh tance je založený na časových sekcích, kde se střída rychlá část s pomalou a v této kombinaci dochází ke spalování tuku, tónování a vytvářování celého těla.

Vznikla úplně náhodou v roce 1999 v Columbii, kdy Alberto Perez alias Beto zapomněl jeho aerobickou hudbu a jediné co měl u sebe, byla Latinsko-americka hudba typu salsy, merengue… Beto němel jinou možnost než-li improvizovat na latinsko-americkou hudbu. Z této hodiny vznikl nový revoluční fitnes program-ZUMBA!!

V roce 1999 kdy měl obrovský úspěch v Columbii, představil Zumbu i USA. Zde byl osloven dvěma podnikateli, aby vytvořil globální skupinu, založenou na Zumba teorii. Jejich cílem bylo nabídnout Zumbu po celém světě. V roce 2002 tito dva podnikatelé, Perlman a Aghion uzavřeli dohodu s obrovskou firmou a tím se spustil celosvětový prodej stovek a tisíců video kazet po Americkem trhu. Po ohromující odezvě Zumba team vytvořil nový Zumba instruktorský program. V září roku 2006 zde bylo více než 2000 instruktorů po celém světě.

Lekce Zumby je tvořená především čtyřmi rytmy. Je to svižné merengue, houpavá salsa, melodická cumbia a dupavý reggaeton. Vyzkoušíte si ale i tance jako mambo,ch-cha, quebradita, calypso, Bollywood dance  a spoustu dalších.

Styly zumby:

ZumbAtomic je Zumba cvičení speciálně upravené pro děti – děvčata i chlapce ve věku od 4 do 12 let.

 Aqua Zumba je vodní tanec a cvičení v jednom. Šetrný a zábavný způsob cvičení, u kterého se sice nezapotíte, ale do těla si dáte o mnoho víc než jakýmkoliv cvičením na suchu.

Zumba Toning  Kombinuje tanec, žhavé rytmy a zvýšení svalové zátěže využitím lehkých činek.

Zumba se stala natolik oblíbenou celosvětovou  disciplínou, že nestačí produkovat kvalitní  a akreditované cvičitele. Její popularita stoupla natolik,že se začala vydávat i na CD.Jako každý sport , tak ani Zumba nezůstala pozadu se stylem oblečení. Možnosti zakoupení jsou jak v internetových obchodech tak u cvičitelek.

Olomouc se taktéž nevyhnula  vlně moderního způsobu cvičení.  Zumba se zde dostala na jednu z předních příček  zájmu žen a mužů toužících po aerobním stylu  pohybu.

Uvedu zde jen pár míst, kde jsou možnosti si Zumbu v Olomouci zacvičit a eventuelně si vyzkoušet, zda je tento způsob spalování tuku pro Vás tím pravým :

Zumba – Olomouc

FitCentrum Gambare, Herrmannova 1, Olomouc

Tělocvična Lokomotivy Olomouc..(poprvé i zumba pro děti v Olomouci), tř.17. listopadu 3,Olomouc

ZŠ Holečkova, Holečkova 10, Olomouc

ZŠ Heyrovského, Heyrovského 33, Olomouc

Střední zdravotnická škola, Pottingova 2, Olomouc

Strojní průmyslová škola, tř. 17.listpadu, Olomouc

Omega, Legionářská 19, Olomouc

Fun Fit, Hodolanská 32, Olomouc

OLTERM& TD, Jánského 8, Olomouc

 Záleží pouze na jednotlivci, zda si vybere ZUMBU nebo některý ze stylů aerobiku, či dá přednost precizně propracovanému programu v tělocvičně  fitcentra.

V dnešní uspěchané době a nepravidelném stravování je pro nás jakýkoliv organizovaný či individuální  pohyb přínosem.

Autor: Martin Spurný

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/05/zumba%e2%80%a6modni-hit-nebo-jen-jen-chut-zmenit-styl-aerobiku/

8 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Jana Fábryová on 28.12.2011 at 18:49
  • Reakce

  Zumba je něco nového a zcela jiného. Těm, kteří vyrostli na klasickém aerobiku stejně jako já, dá učení se zumby mnohem více práce, než těm, jež aerobik nikdy necvičili. Ten je, narozdíl od zumby, striktně pravidelný. Zumba je velmi zábavná a hravá, mění rychle rytmus a taneční styly.
  Článek je výstižný a pěkný, pro obyvatele Olomouce je navíc přínosný. Rozhodně doporučuji zumbu vyzkoušet!

  • Zita Frydrychová (REK) on 4.5.2013 at 00:27
  • Reakce

  Spíše než k aerobiku bych zumbu přirovnala k moderním tancům. Pro lidi, kteří rádi tančí nebo to dělají závodně, tak je zumba zpestřením a uvolněním se po náročném dni. Člověk u toho nemusí nijak přemýšlet, nemusí si hlídat kroky, stačí vypnout hlavu a nechat se unášet pouze rytmem hudby. V dnešní době se z toho stal velký byznys a lektorem se může stát téměř každý. Nejvyhledávanějšími lektory jsou pak muži, poněvadž na hodiny dochází především dámské osazenstvo a předcvičující lektor je pro ně velkým zpestřením. Nicméně jako každý pohyb, tak i zumba má příznivé účinky na náš organismus a na naše tělo. Provozovat to může kdokoliv a v kterémkoliv věku.

  • Alena Košnarová REK on 26.5.2013 at 18:50
  • Reakce

  Že se zumba dostala na jednu z hlavních příček pohybových aktivit souhlasím. Jako módní hit naplnila tělocvičny ve všech koutech republiky. Stala se opravdu velkou komerční záležitostí. V dnešní době roku 2013 je můj názor takový: jak rychle přiletěla, tak v malých městech, či obcích už takové velké BOOM nezaznamenává. Spousta cvičenek se vrací spíše ke kondičnímu aerobiku a k různým formám posilovacích cvičení. Jinak je fajn, že si v dnešní době každý může vybrat cvičení, které mu vyhovuje, uspokojuje ho a odchází z něho fyzicky i duševně dobře naladěn.

  • Martina Myslivcová on 28.5.2013 at 15:08
  • Reakce

  Ve svém komentáři naváži na poslední větu článku. Souhlasím s tím, že jakýkoliv pohyb je pro nás přínosem ovšem zrovna u pohybu, kterým je zumba, to nemusí být až taková pravda. Jako lektorka aerobiku a pilatesu, při kterém se klade důraz na precizně provedený pohyb, který je kontrolovaný a vychazí ze středu těla může být zumba pro klienty škodlivá. Znám spoustu klientek, které si v důsledku velkého boomu šly vyzkoušet zumbu a vracely se zpět s bolavými zády. Zumba je pro populaci, která má určité zkušenosti v dané oblasti a rozumí anatomické stavbě svého těla. Spousta žen, která jde na lekci zumby provádí cviky zcela nesprávně a nikdo je při tom neopravuje. Důsledkem je potom špatné držení těla, bolesti páteře a někdy v důsledku rychlých prudkých pohybů i zablokování určitých partií těla.

  • Michaela Nosková on 29.5.2013 at 16:07
  • Reakce

  Zumba je fenomén, který pohltil mnoho žen, možná i některé muže po celém světě. Ženy, které měly alespoň nějaké zkušenosti s klasickým aerobikem, si udělaly kurzy a začaly předcvičovat před stovkami nadšených cvičenek. V dnešní době se zumba nachází v každém větším městě. Můj osobní názor je ten, že by mohla být levnější. V některých městech stojí hodina zumby třeba i okolo 100 Kč a to jen proto, že to je něco nového, zajímavého a návštěvnost této hodiny tance je velmi vysoká. Jak je ve článku psané dnes už se zumba dokonce dělí na několik odvětví. Nejvíce zajímavá mi připadá aquazumba, která je vhodná i pro obézní lidi. A jestli to je změněný aerobic – klidně! Myslím si, že je nejdůležitější, že se lidé alespoň trochu pohybují.

  • Aneta Lejsková on 2.6.2013 at 18:36
  • Reakce

  Zumba, na rozdíl od aerobiku je uvolněnější, hravější a prakticky nic v ní není špatně. Nejde o dril a přesné pohyby, zumba je zábava a má přinášet potěšení z pohybu. Je to ideální činnost pro jakoukoliv věkovou skupinu, protože oproti aerobiku tolik nezatěžuje klouby a navíc, pokud mi nějaký pohyb není příjemný, nahradním ho jiným. Takže zumba, proč ne?

  • Adéla Šírová (REK) on 2.6.2013 at 21:40
  • Reakce

  Tento článek mě zaujal. Musím však podotknout, že po první lekci zumby jsem byla velmi zklamána. Jako závodnice v aerobiku jsem chtěla tento fenomén vyzkoušet, ale bohužel mě vůbec neohromil. Čekala jsem od této formy tance mnohem víc a proto stále upřednostňuji aerobik.

  • Šárka Plešáková on 3.6.2013 at 18:16
  • Reakce

  Článek se mi líbí, velice mě zaujal. Mluví se zde o novém trendu ve cvičení, především pro ženy. Jedná se o tanec, který je složen z jiných druhů tance. Ne jen, že do něj patří tyto exotické tance jakými jsou mambo nebo cha-cha, ale zahrnuje i prvky z aerobiku či novodobých tanců jako třeba dancehall. Zumba je vhodná pro zpevnění celého těla i udržení kondice, zapojíte u ní veškeré části těla. Velké plus vidím i v tom, že zumba je zábava. Není přesně dána jak se co má dělat, prostě tančíte do rytmu a necháváte se unést hudbou.
  Problém je, pokud neslyšíte rytmus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.