Revitalizace lesoparku v Třinci startuje

V 60. letech, kdy se budovala sídliště v Třinci, byl zachován kus lesa uprostřed města. Nové části města tak byly rozmístěny do tvaru podkovy kolem tohoto lesa. Časem, po letech výstavby sídlišť, se z lesa stal lesopark s asfaltovými chodníčky a lavičkami. Většina obyvatel města zde chodila na procházky, nebo si zkracovala cestu z jedné strany města na druhou.
Jak plynul čas, lesopark chátral a lidé jej opouštěli. Při strategickém plánování v roce 2007 byl navržen jako jeden z úkolů vrátit život do lesoparku a podpořit tím pohybové aktivity ve městě. Konkrétně se jednalo o opatření T/I/3 Zkulturnit lesopark k využití pro volnočasové aktivity veřejnosti.
Byla provedena studie, ze které vyplynulo, že je zde nedostatek pobytových prostor a parkového mobiliáře, tím pádem zde vzniká živná půda pro patologickou činnost. Veřejné prostranství je téměř nevyužito a postrádá svůj smysl, opuštěná zákoutí lesa pak jsou výborným úkrytem pro různé pochybné party.
Byl připraven projekt, který měl za úkol doplnit cestní síť a mobiliář a to tak, aby se zvýšila nabídka pobytových oblastí a zároveň se motivovali návštěvníci k aktivním přesunům mezi nimi, a také aby se zvýšila možnost sportovního vyžití občanů města Třince.
Pro naplnění cíle byla realizována tato opatření:
• území se rozrostlo o 11 nových pobytových prostor a 6 vstupů do lesoparku
• pobytové prostory byly vybaveny mobiliářem a charakteristickým výtvarným prvkem (uměleckým dílem) a hracím prvkem pro děti tak, aby každý pobytový prostor nabízel něco jiného
• byla vytvořena lesní učebna pro školy a školky
• došlo k obnově a rozšíření cestní sítě o nové pěšiny v délce cca 4,5 km, které byly utvořeny z dřevoštěpky jako přírodní běžecké okruhy
• asfaltové povrchy byly obnoveny pro snadný pohyb na in-linech
• koupil se skutr pro zimní úpravu běžeckých stop

Na celou akci byla získána dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko 2007 – 2013 pro prioritní osu: 3 – Rozvoj měst, oblast podpory: 3.2 – Subregionální centra, zaměření výzvy: Ostatní občanská vybavenost, veřejná prostranství ve výši 8,7 mil. Kč.

Dnes, po jednom roce od dokončení těchto opatření, je lesopark plný života. Děti přebíhají z jednoho hracího prvku na druhý, in-line bruslaři se zde učí jezdit, někteří běžci sem tam proběhnou asfaltovým chodníčkem z jedné části okruhu na druhý, konají se zde akce města, školy chodí do lesní učebny na přednášku s lesníkem a milenci sedí na dřevěné plastice hada. Ze všech koutů se ozývá radost a veselí. V zimním období je zde upravený osvětlený okruh pro běžek chtivé občany, pro sport odpoledne po práci.

Autor: Strnad Martin

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2011/07/revitalizace-lesoparku-v-trinci-startuje/

4 komentáře

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Veronika Jelínková on 27.5.2013 at 19:56
  • Reakce

  Osobně si také myslím, že bylo tohoto území velká škoda, protože podle fotografií je toto území velmi hezké. Pobyt v takovém prostředí je velmi důležitý. Schvaluji i to, že projektu byla schválena dotace. Snad bude toto území aktivně využíváno po dlouhou dobu.

  • Lukáš Bekr (REK) on 2.6.2013 at 13:50
  • Reakce

  Takovýchto lesoparků by mělo být v České republice více. Každý z nás si tam najde své uplatnění. Kdo si nechce vyloženě užívat sportovních aktivit, může se volně procházet, nebo i odpočívat v tak krásné přírodě. Líbí se mi, že se dá použít i v zimním období na běžecké lyžování. Jsem také rád, že projektu byla darována dotace.

  • Lukáš Reymar REK on 3.6.2013 at 17:37
  • Reakce

  Vybral jsem si tento článek, protože podobný problém je i v mém rodném městě Slaný. Skvělý projekt jak efektivně využít dotaci. Lidé nebudou využívat příměstskou přírodu, pokud jim nebude mít co nabídnout. U nás ve Slaném je lesopark zanedbaný. Člověk si procházku jím ani neužije, když je tam spousta odpadků a neudržovaných prostor. Závidím Třinci a budu doufat, že se toho jednou dočkám i u nás doma!

 1. Revitalizace lesoparku je velice povedená. Snad město nedovolí jeho opětné chátrání. Lesopark na Mělníku, kde bydlím je celkem obstojný, avšak nachází se na okraji a mnoho lidí ani neví, že zde je. Problém je tu stejný, nedostatek mobiliáře nebo jeho havarijní stav lákají k návštěvě různá individua. Co se týče možnosti využití, chválím cesty i mobiliář parku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.