Světlo před světlem

To je název výstavy jednoho z nejvýraznějších současných českých a evropských malířů, Zlínského rodáka BORISE JIRKŮ.  82 obrazů, jedna socha a 109 ilustrací doplněných řadou knih – toto vše najdete na nově zrekonstruovaném zámku v Holešově. Celá výstava zabírá pět sálů Zámecké galerie, což ji řadí mezi největší výstavu, která kdy byla na zámku pořádána a současně se jedná o největší průřez tvorbou umělce. Výstava zahrnuje jek starší díla z konce 70. let, tak i obrazy z posledních měsíců, kdy některá z nich budou mít výstavní premiéru.  Tvorbu malíře můžeme odborně nazvat expresní existencionalismus, ale věřte, že název je mnohem horší, než vystavovaná díla. Jedná se ve směs o hodně barevná,  velká plátna  zobrazující každodenní život i zážitky z posledních autorových cest  po Galapádách a Ekvádoru.  Na výstavě najdete obrazy z kterých na vás dýchne exotika i syrovost každodenního života.  Příspěvek zasílám proto, že každý, kdo výstavu navštíví  určitě najde obraz, který mu zůstane dlouho v paměti a také vzhledem k rozsahu a délce celé výstavy, kdy výstava začala 21.10.2010 a potrvá až do konce prázdnin 2011.  Přijděte si  psychicky odpočinout od každodenního shonu a  prohlédnout si zajímavé dílo malíře evropského formátu, protože jak každý rekreolog ví – recreare = obnovovat – znovu tvořit. Vyjadřuje aktivní proces, ve kterém se člověk zaměřuje sám na sebe. Rekreace je od odpočinku, vždy aktivní činností, může být  zaměřena na fyzickou, psychickou, mentální, nebo emocionální oblast. Rekreace operuje s pojmy zábava, regenerace, odpočinek, prožitek, osobní uspokojení, takže přijďte načerpat nové emocionální zážitky.

Prof. Boris Jirků – sochař, malíř, ilustrátor se narodil 10.4.1955 ve Zlíně, věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Vystudoval Akademii výtvarných umění , kdy do roku 1990 učil na LŠU a 15 let působil na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze. Nyní působí jako pedagog v Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. K jeho nejznámějším ilustracím patří ilustrace knih Gabriela Garcii Márqueze a např. knižní podoba díla Michala Horáčka Kudykam.

 

Dále zde musím pochválit představitelé města Holešov, kteří po mnoha letech zámek jako dominantu města odkoupili a začali s rozsáhlou rekonstrukcí jak zchátralého zámku, tak jeho zahrady  a že se snaží do našeho města vrátit plnohodnotný kulturní a společenský život. Např. v loňském roce proběhla výstava obrazů Joži Uprky, nebo výstava kreseb k výročí stopadesátému narození Alfonse Muchy, kdy všechny tyto výstavy směřují k tomu, aby se z Holešovského zámku postupně vytvořilo kulturně – společenské centrum regionu. 

Autor: Miloš Kuře

Zdroje:

 http:www.holesov.cz

http:www. bjirku.tym.cz

HODAŇ, DOHNAL  Rekreologie. 1. vyd. Olomouc: Hanex, 2005.  ISBN 80-85783-48-7

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2010/11/svetlo-pred-svetlem/

2 komentáře

  • Jan Herman on 3.12.2010 at 01:03
  • Reakce

  Děkuji za dobrou inspiraci a pozvánku k naštívení výstavy.

  • Tomáš Hlobil on 3.12.2010 at 01:09
  • Reakce

  Dobrá práce. Kuře již brzy bude mít narozeniny (-:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.